خبر فوری

ماریانو راخوی آخرین بخت خود را برای تشکیل دولت ائتلافی در اسپانیا می آزماید

 نظرها
ماریانو راخوی آخرین بخت خود را برای تشکیل دولت ائتلافی در اسپانیا می آزماید
اندازه متن Aa Aa

نمایندگان پارلمان اسپانیا امروز جمعه برای سنجش میزان اعتماد به ماریانو راخوی، نخست وزیر موقت گرد هم می آیند.

پس از ناکامی روز چهارشنبه، این آخرین بخت ماریانو راخوی، رهبر حزب مردم است تا در صورت کسب اعتماد پارلمان بتواند دولت ائتلافی را تشکیل دهد.

آقای راخوی برای کسب اکثریت مطلق آراء در پارلمان و تشکیل کابینه به حمایت ۱۷۶ نماینده پارلمان نیاز دارد. وی تاکنون توانسته موافقت ۱۷۰ نماینده از ۳۵۰ کرسی پارلمان را کسب کند. چنانچه راخوی نتواند ۶ رای مورد نیاز را به دست آورد، اسپانیا ناگزیر خود را برای برگزاری انتخابات سراسری دیگری (سومین انتخابات در یک سال جاری) در ۲۵ دسامبر سال جاری میلادی آماده خواهد کرد. با این حال قبل از این انتخابات و تا پایان ماه اکتبر او و دیگر نامزدهای احتمالی همچنان برای تشکیل دولت فرصت دارند.

اصلی ترین مانع او حزب سوسیالیست اسپانیا به رهبری پدرو سانچز (با ۸۵ کرسی و قدرتمندترین جناح چپ در پارلمان) است. اما برای راخوی که نتوانسته نظر موافق سانچر را جلب کند، کسب ۱۱ رای ممتنع نمایندگان هم می تواند راهگشا باشد.

حزب «مردم» گرچه در انتخابات زودهنگام ماه ژوئن بیشترین آراء را کسب کرد اما نتوانست اکثریت مطلق کرسی ها را در پارلمان از آن خود کند.

بن بست سیاسی در اسپانیا پس از سه سال رکود اقتصادی در این کشور بروز کرد. با این حال اسپانیا طی سه ماهه دوم سال جاری یکی از بالاترین نرخ های رشد را در حوزه پولی یورو تجربه کرده است. بسیاری از تحلیلگران برگزاری انتخابات سوم را در این کشور قریب به یقین می دانند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.