وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

تظاهرات مخالفان و حامیان دولت ونزوئلا در پایتخت

 نظرها
تظاهرات مخالفان و حامیان دولت ونزوئلا در پایتخت
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

خیابانهای پایتخت ونزوئلا برای چندمین بار در هفته های اخیر شاهد تظاهرات گسترده مخالفان دولت بود. اصلی ترین خواسته معترضان برگزاری همه پرسی برکناری نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری است.

آنها می خواهند که همه پرسی تا پایان سال جاری میلادی یعنی تا حدود سه ماه دیگر برگزار شود. چون در صورت برگزاری همه پرسی بعد از۱۰ ژانویه سال آینده میلادی، حتی اگر نیکلاس مادورو در آن شکست بخورد، معاون و هم پیمان او عهده دار وظایف ریاست جمهوری خواهد شد و عملا تغییری حاصل نمی شود.

تورم بالای اقتصادی، کاهش شدید واحد پول در برابر دلار و کمبود مواد غذایی، کشور ونزوئلا را از ماه ها قبل دچار بحران شدید اقتصادی کرده است.

لیلیان تینتوری، فعال سیاسی و همسر لئوپولدو لوپز، یکی از رهبران مخالفان دولت که زندانی است می گوید: «ما از طریق روشی قانونمند، آرام و در چارچوب قانون اساسی به تغییرات مورد نظر خود دست پیدا می کنیم. برگزاری همه پرسی، حق قانونی ما است.»

حدود هفت ماه قبل، ائتلاف مخالفان دولت که از احزاب میانه رو و محافظه کار تشکیل شده بود توانست اکثریت کرسیهای پارلمان را به خود اختصاص بدهد. از آن زمان تا کنون آقای مادورو از امضای بسیاری از مصوبه های پارلمان خودداری کرده است و به همین دلیل مخالفان به دنبال برگزاری همه پرسی برکناری رئیس جمهوری بوده اند. اما نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری این کشور اجازه برگزاری همه پرسی را نمی دهد.

همزمان با مخالفان دولت، حامیان دولت هم در حمایت از نیکلاس مادورو به خیابانها آمدند.

نیکلاس مادورو که ادامه دهنده راه هوگو چاوز، رئیس جمهوری سابق ونزوئلا است، به دلیل اجرای برنامه های رفاه عمومی، در میان طبقه محروم این کشور محبوبیت زیادی دارد اما از سوی مخالفان به انحصار قدرت متهم شده است.