خبر فوری

کروات ها برای دومین بار در یکسال انتخابات پارلمانی برگزار می کنند

نظرها
کروات ها برای دومین بار در یکسال انتخابات پارلمانی برگزار می کنند
اندازه متن Aa Aa

کروات ها بار دیگر آخر همین هفته در انتخابات پارلمانی به پای صندوق های رای می روند، انتخاباتی که دومین انتخابات در نوع خود در یک سال اخیر محسوب می شود.

آنچه بر این انتخابات سایه انداخته انشقاق و جدایی کروات ها در گذشته آنهاست و نه پرداختن به چالش هایی که در پیش رو دارند.

آخرین دولت کرواسی که حزب راست میانۀ پیشین این کشور بر آن حاکم بود بیش از ۶ ماه دوام نیاورد و بهار سال گذشته از هم پاشید. آنچه دولت را فلج کرد جدل ها و اتهامات واردۀ چهره های سیاسی به یکدیگر بود.

آندری پلنکویچ، رهبر حزب اتحاد دموکراتیک کرواسی (اچ دی زد) می گوید:«اچ دی زد به عنوان بزرگترین و قویترین حزب کرواسی بدنبال اتحاد در جامعه است نه جدایی در آن. می خواهم تا ارزش ها و اولویت های اروپایی در دستور کار روزانه دولت آینده و نیز در دستور کار پارلمان کرواسی باشد.»

سلاونکا دراکولیچ، نویسنده و تحلیل گر، حال و هوای پیش از انتخابات در کرواسی را این گونه توصیف کرد:«فکر می کنم می توان آن را در سه کلمه خلاصه کرد: ناامیدی، بی اعتمادی و بی تفاوتی. ناامیدی در دولت سابق، دولتی که توسط اچ دی زد، حزب اتحاد دموکراتیک کرواسی، هدایت می شد، سناریویی که همچنین نتیجۀ ائتلاف این حزب با حزب بریج (موست) بود.»

انتظار نمی رود در انتخابات پارلمانی زودهنگام روز یکشنبه هیچ یک از احزاب کرواسی بتواند اکثریت کرسی های پارلمان را از آن خود کند و به تنهایی دولت تشکیل دهد و به بدترین شرایط سیاسی که کرواسی پس از پیوستن به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۳ میلادی با آن روبروست، پایان دهد.

براساس قوانین کرواسی با تصمیم به انحلال پارلمان زمانی برای انتخابات جدید تعیین می شود و نمایندگان پارلمان و هیات دولت تا تشکیل دولت جدید به فعالیت های خود ادامه دهند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.