وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

ایرانیان به حج نرفتند؛ تهران فتوای منتسب به خامنه ای را تکذیب کرد

 نظرها
ایرانیان به حج نرفتند؛ تهران فتوای منتسب به خامنه ای را تکذیب کرد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

مراسم حج امسال در اوج تنش دیپلماتیک ایران و عربستان و در حالی به پایان خود نزدیک می شود که ایرانیان بدلیل فاجعه سال گذشتۀ منا در آن حضور ندارند.

یک سال پیش در مناسک حج در منا ۴۶۴ شهروند ایران جان خود را از دست دادند. به گزارش رسانه های بین المللی شمار قربانیانی که زیر دست و پا جان باختند، دست کم دو هزار نفر بود و ایران و نیجریه بیشترین تعداد تلفات را داشتند.

اما، عمر، زائری از مصر گفت که مراسم حج امسال در فضایی بسیار آرام برگزار می شود و مسئولان امر با استقرار در ورودیها و خروجیها زائران را آماده مراسم می کنند. وی گفت: «به کسی اجازه نمی دهند در خیابانها بخوابد، سازماندهی بهتر است و امنیت بسیار خوب تامین شده است.»

ام ایمان، زائر دیگری از مصر می گوید: «برای خدا آمده ایم و اگر زنده بمانیم یا کشته شویم در راه خدا و برای اوست. از مرگ نمی ترسیم و خدا زندگی را به کسانی می دهد که از مرگ نمی هراسند.»

همزمان دفتر حافظ منافع ایران در قاهره فتوای منتسب به علی خامنه ای، رهبر ایران مبنی بر انجام مناسک حج به جای مکه در کربلا و اماکن مقدس شیعیان در عراق را تکذیب کرد.

تهران مقامات عربستان سعودی را مسئول کشتار صدها شهروند خود در ازدحام سال گذشته منا می داند و می گوید به دلیل اینکه ریاض مسئولیت حفظ جان و امنیت زائران ایرانی را نپذیرفته است، زئران را امسال راهی عربستان نکرده است.