خبر فوری

«ترکیه از آمریکا خواستار استرداد فتح الله گولن به اتهام رهبری کودتا شد»

 نظرها
«ترکیه از آمریکا خواستار استرداد فتح الله گولن به اتهام رهبری کودتا شد»
اندازه متن Aa Aa

به گزارش شبکۀ «ان تی وی» ترکیه، آنکارا بطور رسمی خواستار دستگیری و استرداد فتح الله گولن، روحانی و واعظ تبعیدی از آمریکا به اتهام طراحی کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه در ترکیه شده است.

آقای گولن که در پنسیلوانیای آمریکا در تبعید خودخواسته به سر می برد و زمانی از یاران نزدیک رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری فعلی ترکیه بود، اتهام رهبری و دست داشتن در کودتا را رد می کند.

به گزارش شبکۀ «ان تی وی» ترکیه، وزارت دادگستری ترکیه اتهام وارده به آقای گولن را «صدور دستور و رهبری کودتا» اعلام کرده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا و جو بایدن، معاون وی پیش تر اعلام کرده اند که آمریکا به پرونده فتح الله گولن به عنوان پرونده ای قضایی خواهد نگریست نه سیاسی.

دو ماه پیش تانکها و نظامیان کودتاچی دو پل بسفر و سلطان محمد فاتح در استانبول را مسدود کردند و جتهای جنگی، پارلمان ترکیه در آنکارا را هدف گرفتند اما کودتاگران نتوانستند به آقای اردوغان دست یابند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.