خبر فوری

آتش بس یک هفته ای در اوکراین و امیدواری به حصول توافق صلح

 نظرها
آتش بس یک هفته ای در اوکراین و امیدواری به حصول توافق صلح
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

به دنبال اعلام آتش بس یک هفته ای از سوی جدایی خواهان مورد حمایت روسیه در شرق اوکراین، وزرای امور خارجه آلمان و فرانسه با حضور در کی یف، پایتخت اوکراین، نسبت به حصول توافقی برای صلح پایدار ابراز امیدواری کرده اند.

فرانک والتر اشتاینمایر، وزیر امور خارجه آلمان در یک نشست خبری در این باره گفت: «ما امروز به اینجا آمدیم تا اعلام کنیم که مسکو روز گذشته با اجرای آتش بس در مناطق تحت کنترل جدایی خواهان موافقت کرده، و این آتش بس هفت روزه از نیمه شب امشب آغاز خواهد شد.»

ژان مارک ارو، وزیر امور خارجه فرانسه نیز گفت: «ما اینجا گرد هم آمدیم تا بر تعهد خود به توافق نامه مینسک تأکید کنیم. هیچ گزینه دیگری وجود ندارد، و این توافق نامه باید به اجرا گذاشته شود.»

پاولو کلیمکین، وزیر امور خارجه اوکراین نیز، ضمن ابراز موافقت با اجرای آتش بس، گفت: «ما باید شاهد اقدامات آشکار در این راستا و تضمین رعایت آتش بس از جانب روسها باشیم. تحقق این شرط اصلی می تواند امکان اجلاس مشترک سران چهار کشور اوکراین، روسیه، آلمان و فرانسه را فراهم کند.»

از آغاز درگیری جدایی خواهان شرق اوکراین با ارتش این کشور در آوریل ۲۰۱۴ تا کنون بیش از ۹ هزار و پانصد نفر نفر جان خود را از دست داده اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.