وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

نیروهای دولتی و مخالفان مسلح اسد یکدیگر را به نقض آتش بس شکننده متهم می کنند

 نظرها
نیروهای دولتی و مخالفان مسلح اسد یکدیگر را به نقض آتش بس شکننده متهم می کنند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

با گذشت سه روز از آغاز آتش بس در سوریه، نیروهای دولتی و مخالفان مسلح بشار اسد هر یک دیگری را به نقض آتش بس متهم می کنند.

به گفته روسیه، متحد نزدیک بشار اسد ارتش سوریه روز پنجشنبه عقب نشینی از جاده منتهی به حلب را آغاز کرده تا امدادرسانی به غیرنظامیان سرعت یابد.

در مقابل پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا می گوید نمی تواند ادعای مسکو را تایید کند. پتر کوک، سخنگوی وزرات دفاع آمریکا ضمن اعلام وقوع حملاتی میان طرفین گفت: « من اطلاعات و شواهد معتبری ندارم که نشان دهد کدام طرف این حملات را انجام داده و کدام در آن نقش نداشته است.»

در همین حال یک منبع نظامی در ارتش سوریه ادعا کرده که مخالفان مسلح با شلیک گلوله، خمپاره و موشک در دمشق، حلب، حما، حمص و لاذقیه آتش بس را نقض کرده اند. ویکتور پوزنیخیر، معاون فرماندهی عملیات روسیه هم با تایید این ادعا گفت: «در کل می توانید ببینید که گروه های مخالف تحت کنترل آمریکا آتش بس را رعایت نمی کنند. بمباران ادامه دارد، مردم کشته می شوند و خانه ها هم ویران.»

از سوی دیگر ناظران حقوق بشر سوریه از وجود شواهدی حاکی از حملات هر دو طرف درگیر خبر داده که قربانیان آن در وهله نخست غیرنظامیان بوده اند.