خبر فوری
This content is not available in your region

بخشنامه جدید قوه قضائیه برای کاهش زندانیان: شلاق بجای حبس

نظرها
بخشنامه جدید قوه قضائیه برای کاهش زندانیان: شلاق بجای حبس
اندازه متن Aa Aa

صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه ایران بخشنامه‌ای ۳۳ ماده‌ای را تحت عنوان «ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها» صادر کرد.

به گزارش وب‌سایت میزان وابسته به قوه قضائیه اکثر مواد این بخشنامه برای این است تا آمار زندانیان کاهش یابد و متهمان حتی‌المقدور به حبس فرستاده نشوند. از جمله اینکه بازداشت شدگان در همان روز دستگیری محاکمه و با اجرای مجازات‌های سریع مانند شلاق و جریمه نقدی به پرونده آنها رسیدگی شود.

در ماده مرتبط با مواد مخدر آمده است که معتادان باید در مراکز ترک اعتیاد نگهداری شوند و نبود مراکز نگهداری مجوزی برای دستگیری و معرفی این افراد به زندان نیست.

در ماده ۱۴ این بخشنامه آمده است: «در مورد محکومان دارای محکومیت جزای نقدی جرائم مواد مخدر، قضات اجرای احکام با رعایت تبصره یک ماده ۳۱ قانون مبارزه با مواد مخدر در خصوص جزای نقدی و در مورد ضرر و زیان مدعی خصوصی برابر بند پ ماده ۵۸ قانون مجازات اسلامی نسبت به تقسیط آن اقدام مقتضی را معمول نمایند.»

اعطای مرخصی به زندانیان، تقاضا برای آزادی مشروط زندانیان «با بررسی اخلاق،‌ حالات و رفتار زندانیان در دوران تحمل حبس»، استفاده از مجازات‌های جایگزین بجای حبس و .. از دیگر مواد این بخشنامه است.

قوه قضائیه ایران در سال ۱۳۹۱ نیز بخشنامه‌ مشابهی را برای کاهش جمعیت زندانیان صادر کرد. آمار بالای زندانیان در ایران و کمبود فضا از جمله مشکلات دستگاه قضائی جمهوری اسلامی است که صدور این بخشنامه‌ها مرتبط با حل این معضل است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.