خبر فوری

بازگشت اخوان المسلمین به صحنه رقابت سیاسی اردن

 نظرها
بازگشت اخوان المسلمین به صحنه رقابت سیاسی اردن
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

شهروندان اردن روز سه شنبه برای شرکت در انتخابات پارلمانی به پای صندوق های رای رفتند.

بیش از نیمی از پاسخ دهندگان به یک نظرسنجی گفته اند که احتمالا در انتخابات پارلمانی شرکت نمی کنند

این نخستین انتخابات سراسری اردن پس از اصلاح قوانین از سوی ملک عبدالله، پادشاه این کشور است و از آن به عنوان فرصتی سیاسی برای اخوان المسلمین یاد می شود.

جبهه عمل اسلامی، به شاخه سیاسی جنبش اخوان المسلمین شهرت دارد که پس از نزدیک به یک دهه تحریم انتخابات، امسال برای کسب کرسی های پارلمانی رقابت می کند.

تلاش تازه اخوان المسلمین در عرصه سیاسی اردن در حالی است که این جنبش اسلامی در سال ۲۰۱۱ میلادی نقشی اساسی در تغییرات و رویدادهای تونس، مصر، لیبی و سوریه ایفا کرد.

مراد عضايله، نامزد این انتخابات و سخنگوی جبهه عمل اسلامی می گوید: «مهمترین موضوعات مطرح، مسائل اقتصادی و اجتماعی، وضعیت آموزش، پایان دادن به فساد و امتیازاتی است که در تمامی نهادهای دولتی و همچنین در میان کسانی که موظف به حل مشکلات، حفظ کشور و بیرون کشیدن آن از بحران هستند، وجود دارد.»

به گزارش وزارت اطلاعات اردن، بیش از ۴۰ هزار تن در نخستین ساعت گشایش شعب اخذ رای در این انتخابات شرکت کردند.

یک نظرسنجی که در ماه ژوئن صورت گرفته نشان می دهد از نظر ۸۷ درصد اردنی ها پارلمان این کشور «کاری قابل تقدیر» انجام نداده است. در این میان تنها ۲۹ درصد قوه مقننه را در این نظام سیاسی کارآمد دانسته و بیش از نیمی از پاسخ دهندگان به این نظرسنجی گفته اند که احتمالا در انتخابات شرکت نمی کنند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.