وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

سازمان ملل عملیات کمک رسانی به حلب را متوقف کرد

 نظرها
سازمان ملل عملیات کمک رسانی به حلب را متوقف کرد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

پس از این که چند کامیون حامل کمکهای امدادی در سوریه هدف بمباران قرار گرفتند، سازمان ملل متحد عملیات کمک رسانی به شهر حلب را متوقف کرد.

به گفته یکی از سخنگویان سازمان ملل از ۳۱ کامیون امدادرسانی که در مسیر حلب بودند، دست کم ۱۸ کامیون هدف قرار گرفته اند. بار این کامیونها گندم، مواد دارویی و لباسهای زمستانی بود. بنا به گزارشهای اولیه بر اثر این حملات، دست کم ۱۲ نفر از جمله رانندگان این خودروها و چند نفر از نیروهای امدادرسان کشته شده اند.

حمله اخیر در منطقه ای در استان حلب رخ داده است که عمدتا در اختیار نیروهای مخالف حکومت بشار اسد است که پیش تر بخشی از القاعده بودند.

یک گروه حقوق بشری ناظر بر تحولات سوریه، دولت روسیه یا سوریه را به بمباران هوایی این کامیونها متهم کرده است. روسیه گفته است تحقیقات درباره این حملات را آغاز کرده است. بنا به گزارشهای تایید نشده دولت روسیه دخالت در این حملات را رد کرده است.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا گفت: «نکته مهم این است که روسیه باید بشار اسد را کنترل کند. کسی که به طور آشکار و بدون توجه به این که چه کسانی هدف قرار می گیرند، به بمباران ادامه می دهد. از جمله بمباران کاروانهای کمک رسانی. پس صبر می کنیم و بعد از مشخص شدن واقعیتها درباره موقعیت خودمان قضاوت خواهیم کرد.»

هفته گذشته پس از توافق آمریکا و روسیه در سراسر سوریه آتش بس برقرار شد. هدف اصلی از برقراری آتش بس، رساندن محموله های کمکی به مناطق محاصره شده بخصوص در حلب اعلام شد. اما این آتش بس پس از یک هفته به پایان رسید و تمدید نشد.