خبر فوری

پنج مظنون به فعالیت برای داعش در اروپا بازداشت شدند

 نظرها
پنج مظنون به فعالیت برای داعش در اروپا بازداشت شدند
اندازه متن Aa Aa

نیروهای امنیتی در اروپا پنج نفر مظنون به همکاری با گروه داعش را در اسپانیا، بلژیک و آلمان بازداشت کرده اند. وزیر کشور اسپانیا با اعلام این خبر گفته است که افراد بازداشت شده به نفع گروه داعش در اینترنت فعالیت می کردند.

بیش از ۳۲ هزار نفر صفحه فیس بوکی را که توسط این افراد اداره می شد دنبال می کردند و گفته می شود حدود ۵۰۰ نفر در هفته به اعضای این صفحه اضافه می شد.

افراد اداره کننده این صفحه فیس بوک به دنبال این بودند که جوانان اروپایی را به فعالیت برای گروه داعش تشویق کنند.

خورخه فرناندز دیاز، وزیر کشور اسپانیا گفت: «ما همزمان شبکه ای را که در این زمینه در حال فعالیت بود از کار انداخته ایم. فعالیت این شبکه کاملا با فعالیتهای داعش در هم آمیخته بود. کار این افراد، پخش تبلیغات تروریستی بود. به عنوان مثال ویدیوهایی که به دلیل صحنه های وحشیانه که به منظور ایجاد حس ناامنی قرار بود منتشر شوند.»
دو نفر از این افراد در شهر بارسلونای اسپانیا، یک نفر در شهر ملیلیه در سرزمینهای اسپانیا، یک نفر در بروکسل و یک نفر دیگر در شهر ووپرتال آلمان بازداشت شده اند.

رئیس اداره ضدتروریستی اتحادیه اروپا با تمجید از بازداشتهای اخیر گفت: «میزان اطلاعاتی که نهادهای امنیتی و قضایی ما اطلاعات خود را به اشتراک گذاشته اند نسبت به هر زمان دیگری بیشتر است. شمار نقشه هایی که ما توانسته ایم در هفته های اخیر کشف و خنثی کنیم یا شمار افراد بازداشت شده بی نظیر است.»

چهار نفر از اعضای این گروه پنج نفره اسپانیایی هستند و یکی از آنها اهل مراکش است.

به گفته وزیر کشور اسپانیا از سال ۲۰۱۵ میلادی تا کنون دست کم ۱۱۳ نفر در اسپانیا به اتهام حمایت از فعالیتهای تروریستی جهادی بازداشت شده اند و نهادهای اطلاعاتی و قضایی اسپانیا در بازداشت بیش از ۳۰ نفر در کشورهای دیگر اروپایی مشارکت داشته اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.