وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

نخست وزیر مجارستان خواستار تغییرات ضد مهاجرتی در قانون اساسی شد

 نظرها
نخست وزیر مجارستان خواستار تغییرات ضد مهاجرتی در قانون اساسی شد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

در پی مناقشه بر سر همه پرسی اخیر مجارستان، ویکتور اوربان نخست وزیر این کشور اعلام کرد که درخواست اصلاح قانون اساسی را به پارلمان ارایه خواهد کرد.

بر اساس این اصلاحیه قانون اساسی به نحوی تغییر خواهد کرد که اتحادیه اروپا نتواند متقاضیان پناهندگی را به مجارستان اعزام کند.

با اینکه در همه پرسی اخیر ۹۸ درصد از شرکت کنندگان با اسکان مهاجران مخالفت کرده بودند اما این رفراندوم به دلیل مشارکت کمتر از نیمی از واجدان شرایط باطل شد.

حال نخست وزیر راستگرای مجارستان در نظر دارد با اصلاح قانون اساسی سیاست های ضدمهاجرتی خود را دنبال کند، سیاست هایی که به شدت مورد انتقاد نهادهای اروپاییست.

آقای اوربان در واکنش به این انتقادها گفت: «نمی توانم تصور کنم وقتی که یک کشور اروپایی به روشنی می گوید چیزی را نمی خواهم، در یک پایتخت دیگر، یعنی بروکسل عده ای تصمیم بگیرند که نه، شما باید این را بپذیرید. این در تاریخ اتحادیه اروپا بی سابقه است. چنین تصمیمی تجاوز به دموکراسی است.»

قرار است طرح اصلاح قانون اساسی روز دوشنبه به پارلمان ارایه شود. این اصلاحیه باید به تصویب دو سوم نمایندگان پارلمان برسد.

به گفته خبرنگار یورونیوز در بخارست، پایتخت مجارستان «اگر همه چیز بر اساس برنامه دولت و حزب حاکم پیش برود، اصلاحیه قانون اساسی از نیمه ماه نوامبر اجرایی خواهد شد.»

بر اساس برنامه ای که توسط ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا تصویب شده مجارستان باید ۲۳۰۰ پناهجو از مجموع ۱۶۰ هزار نفر را در خاک خود اسکان دهد.