خبر فوری
This content is not available in your region

پخش مستندی به کارگردانی دی کاپریو دربارۀ شرایط اقلیمی در کاخ سفید

نظرها
پخش مستندی به کارگردانی دی کاپریو دربارۀ شرایط اقلیمی در کاخ سفید
اندازه متن Aa Aa

لئوناردو دی کاپریو، بازیگر و فعال محیط زیست، روز دوشنبه فیلم مستند خود با نام «قبل از سیل» را در محوطۀ کاخ سفید به نمایش درآورد. در پی پخش این فیلم مستند، بحث و گفت و گویی نیز با حضور باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا بر سر تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین برگزار شد. کاترین هایوهه، اقلیم شناس نیز در این نشست حضور داشت.

برندۀ جایزۀ اسکار در این برنامه با دعوت از رهبران کشورها برای بهبود شرایط اقلیمی گفت: «وفاق علمی در این باره وجود دارد و استدلال به اندازۀ کافی هست. اگر شما تغییرات آب و هوا را باور نمی کنید پس حقایق یا استدلالات علمی را نیز باور نخواهید داشت. نظر فروتنانۀ من بر این است که در اینصورت نباید به شما اجازه داد یک موقعیت عمومی را اشغال کنید.»

به نوشتۀ رسانه های آمریکا، اشارۀ لئوناردو دی کاپریو به دونالد ترامپ، نامزد جمهوریخواهان بود که از پیمان به دست آمده در بیست و یکمین اجلاس آب و هوا در پاریس انتقاد می کند و گفته است در صورت رسیدن به ریاست جمهوری این توافق را به اجرا نخواهد گذاشت.

باراک اوباما نیز که به همراه پاپ در فیلم مستند جدید دی کاپریو حضور کوتاهی دارد، در سخنانی با اشاره به تاثیر وضعیت زمین بر روی زندگی انسانها گفت: «زندگی یک میلیارد آدم به شرایط اقلیمی، باران و مثلا برف هیمالایا بستگی دارد. قدرت مانور و شانس آنها آنقدر ضعیف و باریک است که ممکن است با کمترین حرکتی، صدها میلیون انسان مجبور به مهاجرت بشوند و بحران های مهم و گسترده ای ایجاد کند.»

طبق تایید ۶۰ کشور، توافق به دست آمده در کنفرانس آب و هوا برای کاهش دو درجه از دمای زمین به زودی به اجرا گذاشته می شود. آمریکا، چین و هند که از بزرگترین تولید کنندگان گازهای گلخانه ای هستند برای اجرای این طرح اعلام آمادگی کرده اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.