خبر فوری

پاکستان قوانین مجازات متهمان قتل های ناموسی را سخت تر کرد

 نظرها
پاکستان قوانین مجازات متهمان قتل های ناموسی را سخت تر کرد
اندازه متن Aa Aa

پارلمان پاکستان روز پنجشنبه با تغییر قوانین این کشور راه فرار متهمان به قتل های ناموسی از مجازات را سخت تر و غیرممکن کرد. بدین ترتیب آنهایی که به نام دفاع از شرافت خانواده مرتکب قتل شوند حتی اگر توسط والدین و خانواده مقتول بخشوده شوند و اعدام نشوند به حبس محکوم خواهند شد.

شرمین عبید چینوی، فیلم ساز و فعال پاکستانی است که با فیلم «دختری در رودخانه: بهای بخشش» جایزه بهترین مستند کوتاه اسکار را از آن خود کرد.

وی می گوید: «در سراسر پاکستان در روستاها و شهرهای کوچک مردم فکر می کنند که قتل های ناموسی جرم محسوب نمی شود چرا که هیچ کس به خاطر ارتکاب آن روانه زندان نمی شود. از همین رو می خواستم بحثی ملی در خصوص قتل های ناموسی آغاز شود تا مردم بدانند که آن جرم و جنایتی جدی است. بخشی از دین و فرهنگ ما نیست، بلکه پدیده ای است که باید با آن همانند قتل عمد برخورد شود و کسانی که مرتکب قتل می شوند زندانی گردند.»

به گزارش کمیسیون حقوق بشر پاکستان، تنها در سال گذشته حدود ۱ هزار و یکصد زن و دختر در این کشور با استدلال لکه دار کردن شرافت خانواده کشته شده اند.

گمان می رود آمار قربانیان قتل های ناموسی در پاکستان بیش از آمار موجود است و بیشتر قتل های از این نوع گزارش نمی شوند.

قتلی که بیشتر از دیگر قتل های ناموسی در پاکستان و جهان رسانه ایی شد کشته شدن فوزیه عظیم بود. وی که در پاکستان به قندیل بلوچ یا کیم کارداشیان معروف بود در انتشار عکس ها و تصاویر خود در شبکه های اجتماعی و آنلاین هراسی نداشت.

محمد وسیم با اعتراف به قتل خواهرش گفته بود که او را بخاطر «بی حرمتی به خانواده و نام بلوچ» کشته است و از کشتن خواهرش متاسف نیست.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.