وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

تصویب معاهده ایجاد پایگاه نظامی دایمی روسیه در سوریه

 نظرها
تصویب معاهده ایجاد پایگاه نظامی دایمی روسیه در سوریه
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

مجلس دومای روسیه معاهده ایجاد پایگاه نظامی دایمی در سوریه را تصویب کرد. این لایحه به اتفاق آرا و بدون رای مخالف تصویب شد. بر اساس این معاهده که میان دو کشور منعقد شده، نیروهای روس به صورت نامحدود در پایگاه حمیم مستقر می شوند. همچنین نیروهای حاضر در پایگاه مشمول مصونیت دیپلماتیک می شوند و از تعقیب کیفری مصون خواهند بود.

روسیه کشور صلح دوستی است، ما برای حمایت از صلح همه کار می کنیم

رییس دومای روسیه درباره این مصوبه گفت: «روسیه کشور صلح دوستی است، ما برای حمایت از صلح همه کار می کنیم. درباره عملیات در سوریه باید بگویم که این جنگ با تروریسم است، جنگ علیه شیطان. این موضوع مهمی برای شهروندان روسیه و مردم سایر کشورهاست.»

همزمان، قائم مقام وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که این کشور احتمال بازگشایی پایگاههای نظامی در کوبا و ویتنام را بررسی می کند.دولت روسیه در سال ۲۰۰۰ در راستای برنامه کاهش حضور در سایر نقاط جهان نیروهای نظامی خود را از پایگاههای کوبا و ویتنام خارج کرد.