وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

نگرانی از گسترش سریع وبا در هائیتی در پی توفان متیو

 نظرها
نگرانی از گسترش سریع وبا در هائیتی در پی توفان متیو
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

گزارش ها از گسترش سریع بیماری وبا در بین ساکنان مناطق توفان زده در هائیتی حکایت دارد.

از زمان وقوع توفان تاکنون دستکم ۱۳ نفر در اثر وبا مرده اند. این امر نگرانی ها درباره شیوع دوباره این بیماری را همانند زمان پس از زمین لرزه سال ۲۰۱۰ در این کشور افزایش داده است.

برخی مقام های هائیتی شمار بیماران مبتلا به وبا را ۲۵ نفر عنوان کرده اند اما با توجه به بالا بودن شمار مجروحان و نیز نبود دارو و آب، احتمال شیوع سریع این بیماری و ورود به شرایط بحرانی بسیار بالا است.

یکی از پرسنل بیمارستانی در هائیتی می گوید: «برای مدت کوتاهی در اینجا آب داشتیم. باید آب به اینجا منتقل کنیم تا بتوانیم جلوی گسترش و افزایش شمار مبتلایان به وبا را بگیریم.»

نیروهای امداد رسان می گویند علاوه بر کمبود دارو و غذا، تخت کافی هم برای رسیدگی به بیماران وجود ندارد.

توفان متیو قوی ترین توفان فوق استوایی یک دهه اخیر در منطقه کارائیب بود که در هائیتی حدود یک هزار قربانی گرفت و صد ها نفر نیز مجروح شده اند.

میزان خرابی در برخی مناطق به بیش از ۸۵ درصد بوده به شکلی که چیزی از خانه ها باقی نمانده است. در پی این توفان سهمگین ده ها هزار نفر نیز آواره شده اند.

سازمان صلیب سرخ خواستار جمع آوری تقریبا ۷ میلیون دلار کمک فوری برای کمک به مردم هائیتی شده است.