خبر فوری

بان کی مون: حمله ائتلاف تحت رهبری عربستان موجب قتل عام گسترده در یمن شده

 نظرها
بان کی مون: حمله ائتلاف تحت رهبری عربستان موجب قتل عام گسترده در یمن شده
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

صدها نفر از مردم یمن روز دوشنبه در خاکسپاری تعدادی از جانباختگان حمله هوایی اخیر ائتلاف عربی تحت رهبری عربستان شرکت کردند. در این حمله هوایی دستکم ۱۴۰ نفر کشته و بیش از پانصد نفر زخمی شدند.

بمباران روز شنبه یک حمله سنگدلانه علیه غیرنظامیان و نقض ظالمانه حقوق بین الملل بشردوستانه بود

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد

همزمان بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد با انتقاد از این حمله، خواستار تشکیل یک گروه مستقل برای تحقیق درباره نقض حقوق بشر در یمن شد. وی گفت: «بمباران روز شنبه یک حمله سنگدلانه علیه غیرنظامیان و نقض ظالمانه حقوق بین الملل بشردوستانه بود. گزارش های اولیه نشان می دهد که این حمله توسط ائتلاف انجام شده است. طرف های درگیر نمی توانند خود را زیر گرد و غبار این جنگ پنهان کنند.» دبیرکل سازمان ملل افزود: «حملات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان موجب قتل عام گسترده و تخریب بخش عمده ای از تاسیسات بهداشتی و زیرساخت های غیر نظامی کشور شده است.»

همچنین اسماعیل ولد شیخ احمد، نماینده ویژه سازمان ملل برای یمن روز دوشنبه در گفتگو با وزیر امور خارجه فرانسه گفت که باید هرچه سریعتر نتیجه تحقیق درباره آنچه وی آدم کشی خواند منتشر و مرتکبان در مقابل عدالت حاضر شوند.

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا نیز در واکنش به حمله اخیر گفت که «همکاری های امنیتی عربستان و ایالات متحده» چک سفید امضا نیست.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.