خبر فوری

«نورپردازی سیاه»؛ مقوله قدرت از نگاه هنر

«نورپردازی سیاه»؛ مقوله قدرت از نگاه هنر
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

قصر وَنسِن در حاشیه شرقی پاریس شاهد برگزاری نمایشگاهی از آثار هنر مدرنِ کریستف اگیر شوارز معروف به زِوس (ZEVS) است. مجسمه ها، عکسها، چیدمانهای شهری، دیوارنگاریها و نقاشیهای ویدئویی از جمله کارهای وی هستند.

این هنرمند درباره نمایشگاهش می گوید: «به نظرم رویارویی این مکان قدیمی با هنر مدرن جالب است، یعنی امیدوارم که اینطور باشد. سرِ آخر بازدیدکنندگان می توانند این مکان را از زاویه و منظرِ دیگری ببینند…، (تاثیرِ این نمایشگاه) شاید خیلی تکان دهنده نباشد، اما به نوعی یک بیدارباش است، نوعی تازه شدن است.»

در نمایشگاه «نورپردازی سیاه»، هنرمند به مقوله قدرت می پرازد، قدرتِ سیاسی و اقتصادی، یعنی چیزی که قصر وَنسن به شکل تاریخی، خود، نمودی از آن است. برخی آثار نمایشگاه به پرستش رسانه و نیاز ما به بیدرنگی (یا فوریّت) اشاره دارد. نظر بازدیدکنندگان متفاوت است.

یک بازدیدکننده کانادایی می گوید:«متوجه هستم که خاستگاه هنرمند کجاست اما فکر نمی کنم اینجا برای ارائه این کارها مناسب باشد، چون باعث می شود نتوانیم در تاریخ قدیم (این مکان) فرو برویم. و ما را به دوران مُدرن بر می گرداند.»

اما یک بازدیدکننده فرانسوی نظری متفاوت دارد و می گوید: «فکر می کنم هنر معاصر باید جایگاه خودش را داشته باشد و تأثیرش را در ذهن و حافظه مردم بگذارد. در این قصر هم چرا که نه؟ برای من عجیب نیست. گرچه تأیید می کنم که چیدمانِ «پایان ابدی» را درک نمی کنم. اما این مسأله دیگری است.»

کانون ملی آثار باستانی فرانسه با هدف افزایشِ شمار بازدیدکنندگان این بنای باستانی، از این هنرمند دعوت کرده است. درهای نمایشگاه «نورپردازی سیاه» تا پایان ماه ژانویه سال ۲۰۱۷ به روی بازدیدکنندگان باز است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.