وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

تاکید اولاند بر حفظ «اصل جا به جایی آزادانه» در مذاکره با بریتانیا

 نظرها
تاکید اولاند بر حفظ «اصل جا به جایی آزادانه» در مذاکره با بریتانیا
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه تاکید کرد که تصمیم بریتانیا به ترک اتحادیه اروپا نباید اصل جابه جایی آزادانه در این قاره را به مخاطره اندازد.

آقای اولاند در کنفرانس اروپا در پاریس که با عنوان «برای تولد دوباره اروپای جدید» برگزار شد گفت: «به نظرم بدترین رفتاری که می تواند صورت بگیرد این است که این انتخاب به پای رقابت گذاشته شود یا بنیان های اتحادیه اروپا زیر سوال قرار گیرد. ما باید این مذاکرات را تا پایان انجام داده و همزمان اصول اتحادیه اروپا به ویژه اصل جابه جایی آزاد را حفظ کنیم.»

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا با اتخاذ موضعی سخت می گوید که در مذاکره با اتحادیه اروپا موضوع «توقف مهاجرت» اولویت خواهد داشت. موضعی که با واکنش رهبران اروپا از جمله رئیس جمهوری فرانسه و صدراعظم آلمان مواجه شده است.

از سویی دیگر نیکولا استرجن، وزیر اول اسکاتلند بر خواسته «باقی نگه داشتن این کشور در قلب اروپا» تاکید کرد و گفت: «تفاوت میان اسکاتلندی ها و دولت مرکزی در این است که آنان به حاشیه اروپا عقب نشینی می کنند ولی ما قصد داریم که در قلب آن باقی بمانیم؛ جایی که اسکاتلند به آن تعلق دارد.»

تازه ترین نظرسنجی منتشر شده حاکی است که ۳۹ درصد از شهروندان بریتانیا ترجیح می دهند اولویت در مذاکره با اتحادیه اروپا، «کاهش مهاجرت» باشد. این در حالی است که تنها ۱۳ و ۴۹ دهم درصد پاسخ دهندگان خواستار اولویت موضوع «تجارت با این اتحادیه» شده اند.