وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

ایران نمازی ها را به اتهام «جاسوسی» به ده سال زندان محکوم کرد

 نظرها
ایران نمازی ها را به اتهام «جاسوسی» به ده سال زندان محکوم کرد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

سیامک نمازی، مدیر ایرانی-آمریکایی دفتر برنامه ریزی استراتژیک شرکت نفتی کرِسِنت و پدرش محمد باقر نمازی به اتهام آنچه که نظام قضایی ایران آن را «جاسوسی و همکاری با دولت آمریکا» خواند هر کدام به ۱۰ سال زندان محکوم شدند.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران همزمان از محکومیت چهار نفر دیگر با اتهامات مشابه به محکومیت های مشابه با نمازی ها خبر داد.

مارک تونر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به خبر محکومیت شهروندان ایرانی-آمریکایی گفت:«ما بارها گرفتاری و مخمصه شهروندان آمریکایی را که به نظر ما به ناحق توسط مقامات ایران دستگیر شده اند مطرح کرده ایم و نمازی ها از این قاعده مستثنی نیستند. نگرانی عمده ما بخاطر نمازی پدر است که ناراحتی های جسمی دارد و باور ما بر این است که وی باید در اسرع وقت آزاد شود.»

محمدباقر نمازی، ۸۰ ساله، پیش از انقلاب سمت هایی همچون استانداری خوزستان و معاونت وزیر کشور را برعهده داشته و سپس نماینده یونیسف بوده است. وی اسفندماه سال گذشته زمانی که برای پیگری وضعیت پسرش به ایران سفر کرده بود بازداشت شد.