خبر فوری

چهارمین روز عملیات موصل؛ پیشروی هایی بیش از انتظار

 نظرها
چهارمین روز عملیات موصل؛ پیشروی هایی بیش از انتظار
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

نخست وزیر عراق اعلام کرد عملیات آزاد سازی موصل سریعتر از آنچه انتظار می رفت به پیش می رود.

در چهارمین روز از این عملیات، تمرکز نیروهای عراقی بر آزادسازی روستاهای بیشتر و در کنترل گرفتن مناطق استراتژیک در اطراف شهر موصل است.

پیشمرگه های کرد از بامداد پنجشنبه عملیات بزرگی را در شمال و شمال شرق موصل آغاز کرده اند. نبرد شدیدی نیز میان آنها و نیروهای داعش در نزدیکی سد موصل درگرفته است.
ارتش عراق نیز از جنوب موصل در حال پیشروی بسوی این شهر است.
علاوه بر این، در غرب موصل تلاش بر این است که کنترل جاده هایی که نیروهای داعش از آنها برای فرار و رفتن به سوریه و رقه استفاده می کنند، در دست گرفته شود.

زنی از ساکنان روستای آزاد شدۀ خالدیه در نزدیکی موصل می گوید: «اکنون زندگی بهتر است. قبلا نمی توانستیم هر جا که می خواستیم رفت و آمد کنیم. ما گرفتار شده بودیم. نه غذایی داشتیم، نه آبی. اکنون وضعیت خیلی بهتر است.»

یکی دیگر از ساکنان این روستا می گوید: «وضعیت بسیار سختی بود. زیرا نیروهای داعش حتی به ما اجازه نمی دادند از گوسفندانمان نگهداری کنیم. آنها هر روز ضربه ای به ما می زدند و به وضع ریش و لباسمان ایراد می گرفتند. روزی دیگر هم ما را می زدند که چرا گوسفندان از روستا بیرون رفته اند.»

پیش بینی می شود که پس از رسیدن به موصل، نیروهای عراقی با نزدیک به پنج هزار ستیزه جوی داعش روبرو شوند و به این ترتیب جنگهای خیابانی آغاز شود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.