خبر فوری
This content is not available in your region

دولت سوریه، عامل بمباران شیمیایی سال ۲۰۱۵ معرفی شد

نظرها
دولت سوریه، عامل بمباران شیمیایی سال ۲۰۱۵ معرفی شد
اندازه متن Aa Aa

بنا به یک گزارش محرمانه که به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه شده است، دولت سوریه عامل بمباران شیمیایی سال ۲۰۱۵ میلادی در استان ادلیب بود.

بر اساس این گزارش که محتوای آن بتازگی به رسانه ها درز پیدا کرده است، هلی کوپترهای دولت سوریه حدود نوزده ماه قبل از بمبهای حاوی مواد شیمایی استفاده کرده اند.

پیش تر سازمان بازدارندگی از به کارگیری جنگ افزارهای شیمیایی که در لاهه هلند مستقر است، دولت سوریه را به دخالت در این بمباران شیمایی متهم کرده بود.

این سازمان از سیزده ماه قبل مشغول همکاری با شورای امنیت درباره حملات شیمایی در سوریه است.

دو سال قبل از این حمله شیمیایی، دولت سوریه براساس توافقنامه ای که به ابتکار روسیه و آمریکا تنظیم شده بود، موافقت کرد که سلاح های شیمیایی خود را از بین ببرد. شورای امنیت از این توافقنامه حمایت کرد و در قطعنامه ای اعلام کرد که در صورت سرپیچی سوریه از این توافق، راه برای واکنش نظامی علیه این کشور هموار می شود.

روسیه و سوریه اعلام کرده اند که به مدت سه روز از حمله به حلب دست می کشند تا اجازه بدهند که غیرنظامیان از شهر خارج شوند و کمکها به مردم شهر برسد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.