وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

بروکسل هنوز به امضای توافقنامۀ تجارت آزاد با کانادا امیدوار است

 نظرها
بروکسل هنوز به امضای توافقنامۀ تجارت آزاد با کانادا امیدوار است
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

علیرغم عدم موافقت دولت محلی والونی در بلژیک با پیمان فراقاره ای تجارت آزاد میان اتحادیۀ اروپا و کانادا، مقامات این اتحادیه هنوز امیدوارند ادامۀ مذاکرات به انعقاد این پیمان منجر شود. این قرارداد که به (CETA) معروف است، قرار بود روز پنجشنبه و در جریان نشستی میان رهبران اتحادیۀ اروپا و جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در بروکسل به امضا برسد.

مارتین شولتز، رئیس پارلمان اروپا در این باره می گوید: «هنوز امید هست و ما در مسیر خوبی برای راه حل و پاسخ هایی به پرسش های مقامات والونی قرار داریم. اینها همچنین سوالات شهروندان در سراسر اروپا نیز هست و ما باید به آنها پاسخ بدهیم.»

عدم موافقت دولت محلی والونی با این پیمان امضای آن را با مانع روبرو کرده است چرا که دولت بلژیک به طور قانونی نمی تواند این توافقنامۀ تجارت فراقاره ای را امضا کند با اینحال مقامات اتحادیۀ اروپا هنوز نشست روز پنجشنبه در بروکسل را لغو نکرده و یا به تعویق نیانداخته اند.

کمیسیون اروپا نیز می گویند علیرغم متوقف شدن مذاکرات این موضوع هنوز تمام نشده است.

کریستیا فریلند، وزیر تجارت این کشور که در واکنش به اقدام مقامات والونی، اتحادیۀ اروپا را ناتوان از پیش بردن این مذاکرات دانسته بود در این باره می گوید: «اگر اروپا نتواند این توافقنامۀ تجاری را که یک توافق با کاناداست و ارزش های اروپا را به اشتراک می گذارد، فکر می کنم در آنصورت سوالات زیادی را دربارۀ کلیت سیاست تجاری اروپایی ها برانگیزد.»

این توافق در کنار پیمان تجارت فراقاره ای با آمریکا مخالفت های زیادی را برانگیخته است و به گفتۀ مخالفان، بر خلاف مقررات بانکی اروپا، قوانین حفاظت از محیط زیست و همچنین افزایش بیکاری در اروپا خواهد شد.