خبر فوری

بازسازی دیجیتال یک خانه مجلل شهر باستانی پمپی

بازسازی دیجیتال یک خانه مجلل شهر باستانی پمپی
اندازه متن Aa Aa

خرابه های شهر باستانی پمپی تا امروز موجب شگفتی بازدید کنندگان بیشمار آن بوده است. اما مجسم کردن خانه ها کار ساده ای نیست. پژوهشگران دانشگاه لوند (LUND) در سوئد با کمک شواری ملی تحقیق ایتالیا یک خانه پمپی را بصورت دیجیتال بازسازی کرده اند. خانه مجلل پمپی با روشهای متدوال باستانشناسی و پرتونگاری لیزری ساخته شد.

استاد این دانشگاه می گوید: «کار را با عکسبرداری دیجیتال از دیوارهای اتاق شروع کردیم. کار بزرگی بود. بتازگی پرتونگاری لیزری را انجام دادیم. سرعت آن بیشتر است ولی همه رنگهای دیوار را بما نمی دهد. به همین دلیل هر دو شیوه را با هم ترکیب می کنیم. ساختمان این خانه تجدید شده است. ابتدا خانه ای مستقل بوده که بعدها به خانه مجاور تعمیم داده شده است. نشان دادن شیوه های تکامل زندگی و رسیدن به مرحله رفاه بییشتر در پمپی جالب است.»

پروژه سوئدی پمپی سال ۲۰۰۰ شروع شد. به نظر نیکول دل اونتو، باستانشناس دیجیتال این دانشگاه داشتن مدلهای سه بعدی و دیجیتال برای ادامه کار کارشناسان بسیار مهم است. وی می گوید می توانیم مدلها را به خانه برده و تحقیق را ادامه دهیم.» هر سال بیش از دو و نیم میلیون نفر از خرابه های پمپی بازدید می کنند. پژوهشگران در مورد تاثیر افزایش تعداد بازدید کننده ها بر تخریب محل هشدار داده اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.