وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

کمیسیون اروپا در صدد امتیاز دادن به شرکت روسی «گاز پروم»

 نظرها
کمیسیون اروپا در صدد امتیاز دادن به شرکت روسی «گاز پروم»
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

کمیسیون اروپا درصدد است که به شرکت گاز پروم روسیه اجازه دهد تا از خط لوله گاز شمال بهره برداری بیشتری کند. این اتفاق که قرار است روز جمعه بیفتد، موجب می شود وابستگی روسیه به مسیر اوکراین کاهش یابد. روسیه از مسیر شمال و دریای بالتیک می تواند گاز بیشتری به آلمان و سپس به دیگر کشورهای اروپایی بفرستد.

کریستین اگنهوفر، کارشناس «مرکز مطالعاتی اروپا» در این زمینه گفت: «برخی از کشورها بخصوص کشورها شرق اروپا، ولی نه همه آنها می خواهند از اهرم انرژی در مقابله با روسیه و برای تنبیه این کشور استفاده کنند. در مقابل دیگر کشورها، مانند آلمان، می خواهند از اهرام انرژی برای بهبود روابط با روسیه استفاده کنند.»

گاز پروم هم اکنون تنها می تواند از ۵۰ درصد ظرفیت مسیر شمال استفاده کند. ولی با توجه به طرح جدید، این شرکت می تواند تا ۹۰ درصد از ظرفیت این مسیر بهره ببرد.

آقای اگنهوفر درباره مسیر گاز از اوکراین به اروپا اظهار داشت: «اگر مسیر اوکراین رقابتی تر شود، کیفیت هم بالا خواهد رفت. به نظر من، خیلی مهم است که سیستم گاز اوکراین از شفافیت بیشتری برخوردار شود.»

برخی از کشورهای شرق اروپا مخالف این طرح هستند و آن را امتیاز دادن به روسیه می دانند.