وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

انتخابات ریاست جمهوری مولداوی؛ دوری یا نزدیکی به اتحادیه اروپا

 نظرها
انتخابات ریاست جمهوری مولداوی؛ دوری یا نزدیکی به اتحادیه اروپا
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

شهروندان مولداوی برای اولین بار از سال ۱۹۹۶ میلادی به پای صندوق های رای می روند تا بر اساس انتخاباتی همگانی، رئیس جمهوری جدید این کشور را تعیین کنند.

در چهارم ماه مارس امسال دادگاه قانون اساسی این کشور، قانونی را که بر اساس آن رئیس جمهور توسط پارلمان انتخاب می شد، لغو کرد.

رقابت اصلی در این انتخابات، میان دو نامزد است:

ایگور دودون، نامزد ۴۱ ساله طرفدار روسیه و و وزیر اقتصاد پیشین مولداوی، در نظرسنجی ها انتخاب اول شهروندان این کشور است. او قصد دارد توافقنامه همکاری با اتحادیه اروپا، امضا شده در سال ۲۰۱۴ میلادی را لغو کند و بار دیگر همکاری های استراتژیک با روسیه را از سر بگیرد.

دیگر نامزد پرطرفدار مایا ساندو، نامزد ۴۴ ساله راست میانه مولداوی و وزیر پیشین آموزش است که در نظرسنجی ها جایگاه دوم را دارد. او که سابقه فعالیت در بانک جهانی را نیز دارد طرفدار پیوستن به اتحادیه اروپاست.

مولداوی، از کشورهای عضو اتحاد جماهیر شوروی سابق که در سال ۱۹۹۱ میلادی استقلال خود را به دست آورد، یکی از فقیرترین کشورهای اروپا محسوب می شود.

این کشور از غرب و شرق با رومانی و اوکراین همسایه است و متوسط درآمد جمعیت تقریبا سه و نیم میلیون نفری آن، کمتر از ۲۸۰ یورو در ماه است.

شهروندان مولداوی روز یکشنبه در حالی در این انتخابات شرکت می کنند که پس از انتشار اخبار مربوط به رسوایی ناپدید شدن یک میلیارد دلار از خزانه سه بانک بزرگ دولتی، فضایی از بی اعتمادی به سیاستمداران در این کشور حاکم شده است.

امضای توافق همکاری با اتحادیه اروپا نیز تبعات منفی برای مردم مولداوی به همراه داشته است. زیرا اگرچه این قرارداد امکان افزایش تجارت با اتحادیه اروپا را فراهم کرده اما مسکو با تحریم میوه و گوشت مولداوی، کشاورزی این کشور را با بحران جدی مواجه کرده است.