خبر فوری
This content is not available in your region

انتخابات ریاست جمهوری مولداوی برگزار شد

نظرها
euronews_icons_loading
انتخابات ریاست جمهوری مولداوی برگزار شد
اندازه متن Aa Aa

دور نخست انتخابات ریاست جمهوری مولداوی روز یکشنبه در این کشور برگزار شد. در دور نخست این انتخابات، ۱۰ نامزد با یکدیگر به رقابت پرداختند و بر اساس شمارش آرا، ایگور دودون، نخست وزیر سابق و نامزد نزدیک به روسیه ۴۹ درصد از آرا را به دست آورده است.

مایا ساندو، نامزد طرفدار نزدیکی به اروپا و رقیب اصلی وزیر اقتصاد سابق مولداوی نیز توانسته تاکنون ۳۸ درصد از آرا را از آن خود کرده است. وی که سال گذشته حزب «جنبش و همبستگی» را تاسیس کرده به هواداران خود قول داده است در صورتیکه پیروز این انتخابات شود، برای عضویت در اتحادیۀ اروپا تلاش خواهد کرد.

قرار است نتایج قطعی دور نخست این انتخابات روز دوشنبه اعلام شود و در صورتیکه ایگور دودون نتواند به ۵۱ درصد از آرا دست یابد، این انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد.

این نخستین انتخابات سراسری ریاست جمهوری در مولداوی از سال ۱۹۹۷ به اینسوست که در این کشور برگزار می شود. این کشور که یکی از فقیرترین کشورهای اروپاست و به گفتۀ بانک جهانی، ۴۱ درصد از جمعیت سه و نیم میلیونی این کشور با روزی کمتر از ۵ دلار زندگی می کنند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.