خبر فوری

دیپلمات ارشد آمریکا با مادورو و مخالفان در کاراکاس دیدار کرد

 نظرها
دیپلمات ارشد آمریکا با مادورو و مخالفان در کاراکاس دیدار کرد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

تام شانون، دیپلمات ارشد وزارت خارجۀ آمریکا روز دوشنبه با نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا دیدار کرد. وی روز یکشنبه نیز با رهبران اپوزیسیون ونزوئلا در کاراکاس دیدار کرده بود.

جزییاتی از این دیدار منتشر نشده است اما بنا به اعلام وزارت خارجۀ آمریکا، نمایندۀ این کشور ضمن حمایت از مذاکراتی که میان دولت و مخالفان آغاز شده، بر علاقۀ آمریکا به رفاه مردم ونزوئلا تاکید کرده است. تام شانون در ماه ژوئن نیز برای دیدار با مقامات ونزوئلا و رهبران مخالفان به کاراکاس سفر کرده بود.

هدف از این دیدارها، میانجی گیری میان دولت این کشور و مخالفان رئیس جمهوری است که خواهان برکناری وی از قدرت هستند.

نیکلاس مادور و رهبران اپوزیسیون موافقت کرده اند برای حل بحران سیاسی در ونزوئلا گفت و گوهایی را با حمایت واتیکان صورت دهند. این گفت و گوها از روز یکشنبه آغاز شده و هیئتی به رهبری کاردینال کلودیو ماریاچلی نیز از سوی واتیکان به کاراکاس اعزام شده است.

مخالفان نیکلاس مادورو با جمع آوری دو میلیون امضا خواهان برگزاری همه پرسی برای برکناری رئیس جمهوری این کشور شده اند اما شورای ملی انتخابات ونزوئلا این امضاها را به دلیل «تخلفات قانونی صورت گرفته» باطل اعلام کرده و ادامۀ روند جمع آوری این امضاها را مسدود کرده است.

در ادامۀ این بحران، هفتۀ گذشته پارلمان این کشور رای به استیضاح و محاکمۀ رئیس جمهوری داد و به این ترتیب، بحران سیاسی در این کشور شکل تازه ای یافته است. نیکلاس مادورو مخالفان خود را به تلاش برای کودتا در این کشور متهم کرده می کند.

از سوی دیگر گرانی و کمبود مواد غذایی و انرژی نیز به گسترش مخالفت ها و اعتراض ها دامن زده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.