خبر فوری
This content is not available in your region

تانک های ترکیه در شهر مرزی سیلوپی، تنش میان بغداد و آنکارا بالا گرفته است

نظرها
تانک های ترکیه در شهر مرزی سیلوپی، تنش میان بغداد و آنکارا بالا گرفته است
اندازه متن Aa Aa

در پی اعزام تانک ها و نیروهای نظامی از سوی آنکارا به شهر سیلوپی در مرز این کشور با عراق، تنش میان دو کشور بار دیگر شدت گرفت.

بغداد پیش از این به آنکارا هشدار داده بود در صورت عبور از مرزهای این کشور و ایجاد تنش نظامی در شمال عراق با واکنش نظامی روبرو خواهد شد. وزیر دفاع ترکیه روز چهارشنبه در پاسخ به این هشدار، با تاکید بر اینکه هدف از اعزام این تجهیزات نظامی دفاع از خاک ترکیه در برابر تروریست ها است، اعلام کرد ترکیه خود را برای اتفاقات احتمالی آینده آماده می کند.

آنکارا بارها از تمایل خود برای مشارکت در عملیات آزادسازی موصل سخن گفته اما بغداد هرگونه همکاری نیروهای نظامی ترکیه در این نبردها را رد کرده است.

همین امر موجب تنش سیاسی میان رهبران دو کشور شده و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه با اشاره به اینکه کردها و شبه نظامیان شیعه در این عملیات شرکت دارند اعلام کرده است در صورتیکه آنکارا لازم ببیند اقداماتی در این مورد صورت خواهد داد.

همین مساله موجب شده که طی روزهای گذشته در برخی از شهرهای عراق از جمله بغداد تظاهرات اعتراضی علیه آنکارا برگزار شود. عراق همچنین از ترکیه خواسته است نیروهای خود را از پایگاه نظامی بعشیقه در شمال این کشور خارج کند و از این کشور به شورای امنیت سازمان ملل شکایت کرده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.