خبر فوری
This content is not available in your region

ابراز خوش بینی بان کی مون نسبت به مذاکرات صلح قبرس

نظرها
euronews_icons_loading
ابراز خوش بینی بان کی مون نسبت به مذاکرات صلح قبرس
اندازه متن Aa Aa

در آستانه نشست صلح قبرس در سوئیس دبیر کل سازمان ملل متحد ابراز امیدواری کرد که رهبران دو بخش جزیره قبرس از فرصت به دست آمده بهره ببرند تا توافقنامه صلح امضا شود.

بان کی مون امیدوار است که در آخرین ماه های ماموریت خود به عنوان دبیر کل نهاد سازمان ملل متحد، این توافقنامه حاصل شود.

قبرس از دو بخش یونانی نشین و ترک نشین تشکیل شده است که درگیر اختلافی چهل ساله هستند.

مذاکرات پیشین از جمله مذاکرات در دو سال گذشته، بین رهبران این دو بخش بدون نتیجه به پایان رسید.

بان کی مون در مراسم آغاز نشست پنج روزه برای پایان اختلافها در قبرس گفت: «چشم انداز توافق درباره قبرس پیش روی ماست و حامیان هر دو طرف درگیر، حق دارند که امیدوار باشند. قبرس امید زیادی به مردم سراسر جهان می دهد که درگیریهای طولانی مدت، فقط از طریق مذاکرات مسالمت آمیز حل می شود.»

پس از کودتای یونانی تبارهای قبرس در سال ۱۹۷۴ میلادی، ارتش ترکیه به جزیره قبرس حمله کرد و از آن زمان تا کنون این منطقه به دو بخش تقسیم شده است.

ترکیه تنها کشوری در جهان است که بخش شمالی قبرس را به عنوان کشوری مستقل به رسمیت شناخته است. بخش جنوبی این جزیره از حمایت یونانیها برخوردار است.

حدود دوازده سال قبل، گفتگوهای صلح که به ابتکار سازمان ملل متحد صورت گرفته بود با مخالفت یونانیها به بن بست خورد. ترکهای قبرس با این طرح سازمان ملل متحد موافقت کرده بودند. هدف اصلی این گفتگوها تشکیل دولتی واحد است که بر کل جزیره قبرس حکومت کند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.