خبر فوری

روسیه اتهام مشارکت در توطئه ترور نخست وزیر مونته نگرو را رد کرد

 نظرها
روسیه اتهام مشارکت در توطئه ترور نخست وزیر مونته نگرو را رد کرد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دولت روسیه اتهام دست داشتن در توطئه برای قتل نخست وزیر مونته نگرو را رد کرد.

مقامهای قضایی مونته نگرو ملی گرایان روس را به تلاش برای سوء قصد به جان میلو یوکانوویچ، نخست وزیر مونته نگرو و کودتا برای براندازی دولت این کشور متهم کرده بودند.

میلیوج کاتنیچ، رئیس دادستانی ویژه مونته نگرو گفته است که مدرکی مبنی بر دخالت دولت روسیه در این ماجرا وجود ندارد اما دو شهروند اهل روسیه در این توطئه مشارکت داشتند که حالا مشخص نیست کجا هستند.

حدود سه هفته قبل و در جریان برگزاری انتخابات، حدود بیست نفر در مونته نگرو به اتهام توطئه برای ترور نخست وزیر مونته نگرو در این کشور بازداشت شدند. دستگاه قضایی مونته نگرو می گوید این افراد می خواستند همزمان با ترور نخست وزیر، پارلمان کشور را اشغال کنند تا در نهایت دولتی نزدیک به روسیه بر سر کار بیاید.

بلافاصله پس از بازداشت این افراد گزارشهایی مبنی بر این که آنها را «شبه نظامیانی از صربستان» هستند منتشر شد.

مونته نگرو در سال ۲۰۰۶ میلادی از صربستان مستقل شد و از آن زمان تاکنون بر خلاف صربستان که به روسیه نزدیک است، تلاش کرده است که مناسبات خود با کشورهای غربی را گسترش دهد.

میلو یوکانوویچ، نخست وزیر مونته نگرو به علاقمندی به کشورهای غربی معروف است و همواره به دنبال این بوده است که کشور مونته نگرو عضو پیمان آتلانتیک شمالی و اتحادیه اروپا بشود.

پیش بینی می شود که این کشور بتواند تا سال آینده میلادی به ناتو ملحق شود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.