خبر فوری

پیروزی دونالد ترامپ؛ واکنش سیاستمدارانِ جنجالی اروپا

 نظرها
پیروزی دونالد ترامپ؛ واکنش سیاستمدارانِ جنجالی اروپا
اندازه متن Aa Aa

در پی انتخاب دونالد ترامپ به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا، بسیاری از چهره های سیاسی و مطرح دنیا، اعم از راست گرا، رادیکال و ضد سیستم حاکم در این مورد اظهار نظر کردند.

بپه گریلو، کمدین و یکی از دو بنیانگذار جنبش پنج ستاره ایتالیا، رسانه ها را در درک قصد و نیت رای دهندگان ناتوان خواند. او که با لحنی استهزا آمیز در صحبتهای خود در مورد ترامپ صحبت می کرد گفت: «ما در یک بزنگاه قرار داریم. این مرد شبیه به ذرت، مهارتهای فرهنگی ندارد… و این یک نمونه فاجعه بار از عدم توانایی رسانه ها در اطلاع رسانی است. تلویزیون و روزنامه ها دیر عمل کردند. آنها اصلا قادر به پبش بینی نیستند.»

خرت ویلدرز، رهبر راستگرای حزب آزادی در هلند نیز درباره انتخاب آقای ترامپ می گوید: «اتفاق دیروز بسیار روشن بود و به رای دهندگان می گوید که همه چیز ممکن است و این [واقعیت] متوقف نخواهد شد. در بیشتر کشورهای اروپایی نیز می توانید این جنبش ها را ببینید. پیروزی ترامپ در انتخابات دیروز برای انسان های آزادی طلب و میهن پرستان اتفاق بزرگی بود.»

ماری لوپن رهبر حزب راست افراطی «جبهه ملی فرانسه» نیز در مورد پیروزی نامزد حزب جمهوری خواه گفت: «این آخر دنیا نیست. این آخر یک دنیاست… مردم آمریکا رئیس جمهوری را انتخاب کردند که می خواستند و نه رئیس جمهوری که سیستم می خواست و نه انتخابات نمایشی که سیستم مایل به آن بود و نه انتخابات راضی کننده و در ظاهر مناسب.»

نایجل فاراژ، رهبر حزب استقلال بریتانیا و از مشوقان اصلی جدایی این کشور از اتحادیه اروپا در حساب توئیتر خود نوشت: «من ادامه کار را به دونالد ترامپ واگذار می کنم. خیلی تبریک می گویم. کمپین انتخاباتی شجاعانه ای را اداره کردید.»

چند ساعت پس از اعلام نتایج انتخابات ایالات متحده و کم شدن شوک حاصل از آن، تعداد زیادی از سیاستمداران، هنرمندان و رهبران کشورها نسبت به این رویداد واکنش نشان می دهند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.