خبر فوری
This content is not available in your region

نمایش رقص «جابجایی»، اثر طراح رقص سوری

نمایش رقص «جابجایی»، اثر طراح رقص سوری
اندازه متن Aa Aa

واکنش بدن زمانی که وادار به حرکتی شود یا از انجام حرکتی منع گردد چیست؟

مثقال الخیر، طراح رقص سوری در نمایش خود با نام «جابجایی»، موضوع ریشه داشتن در مقابل جابجا شدن را به چالش می کشد. او در این نمایش تجربه خود از جنگ داخلی در سوریه، بی ثباتی و عدم اطمینان و تبعید را منعکس می کند.

آقای الخیر که در دمشق و مونپولیه فرانسه آموزش دیده است، نفوذ واقعیت سیاسی و اجتماعی در رقص سنتی را بررسی کرده است و پویایی فرهنگ و سنت کشور خود را در حرکات رقص محلی می داند. او می گوید: «من بر روی رقص سنتی سوریه کار کردم و بر مفهوم جابجایی … ترک کردن سرزمین و دوباره ساختن هویتی تازه.»

نمایش «جابجایی»، طراحی رقصی است در مورد جنگ داخلی سوریه. از مشخصات این اثر داشتن حرکات و احساسات متضاد است. ماندن یا گریز، امید یا فرار و تشویش از اینکه می دانید بازگشت غیر ممکن است. خانواده آقای الخیر که شش سال پیش برای اجتناب از پیوستن به ارتش از کشور خود خارج شد، همچنان در سوریه زندگی می کنند.

این رقصنده سوری درباره حرکات رقص در این نمایش می گوید: «طراحی این رقص برای من دو مبنا داشت. اولین حرکت از رقص «دپکی» که به نوعی رقص پای محلی است می آید. و حرکت بعدی حرکات دست هاست. ما دست ها را به چندین صورت در رقص بکار می بریم. مثل دعوت کردن از آدمها یا منع کردن کسی از خشونت (حرکت تسلیم شدن).»

نمایش «جابجایی» در فستیوال های مختلف در شهرهای اروپا به روی صحنه خواهد رفت.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.