خبر فوری

رهبر جنبش اعتراضی ایتالیا از موزه های واتیکان مالیات نطلبید

 نظرها
رهبر جنبش اعتراضی ایتالیا از موزه های واتیکان مالیات نطلبید
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

مصاحبه بپه گریلو، رهبر حزب «جنبش پنج ستاره» ایتالیا با یورونیوز در خصوص لزوم پرداخت مالیات توسط موزه های واتیکان به شهرداری رم، پایتخت، برای وی جنجال آفرید و او را به اصلاح سخنان خود وا داشت.

آقای گریلو، کمدین مشهور ایتالیایی، در مصاحبه اخیرش با یورونیوز گفته بود که موزه های واتیکان به خاطر این که در رم واقع شده اند باید به شهرداری پایتخت ایتالیا که «مالک» ساختمانها محسوب می شود، مالیات بپردازند.

بدنبال این سخنان که در ایتالیا رسانه ای شد، چهره های سیاسی از جناح راست و چپ میانه این کشور شگفت زده از اظهارات آقای گریلو به او تاختند و او را متهم به کم دانشی و بی اطلاعی کردند.

بپه گریلو به خاطر گافی که داده بود مجبور به تصحیح و توضیح در صفحه فیسبوک خود شد و نوشت که می خواهد «جمله ای را که در مصاحبه با یورونیوز بر زبان رانده تصحیح کند…موزه های واتیکان در واتیکان واقع شده اند و شکی در این نیست…همانگونه که پاپ فرانچسکو در سپتامبر ۲۰۱۵ اعلام کرد، فقط امیدوارم که کلیسا با راهکاری، مالیات فعالیت های تجاری اش را پرداخت کند چرا که برای شهری که میلیاردها بدهی دارد عادلانه این است که به درمان درد شهر پرداخته شود؛ هم توسط شهروندان عادی و هم توسط کلیسا.»

منتقدان بپه گریلو، رهبر جنبش اعتراضی پنج ستاره ایتالیا را با این استدلال ساده محکوم می کنند که نمی داند موزه های واتیکان اگرچه در رم و در خاک و در درون مرزهای ایتالیا واقع شده اند اما تحت مالکیت و حاکمیت واتیکان قرار دارند؛ دولت-شهری خودمختار که قوانین، تشکیلات و حاکمیت مستقل خود را دارد و تابع رم و ایتالیا نیست.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.