خبر فوری
This content is not available in your region

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری مولداوی؛ انتخابی بین روسیه و غرب

نظرها
euronews_icons_loading
دور دوم انتخابات ریاست جمهوری مولداوی؛ انتخابی بین روسیه و غرب
اندازه متن Aa Aa

نزدیک ۳ میلیون شهروند مولداوی، روز یکشنبه برای تعیین رییس جمهور این کشور به پای صندوق های رای فرا خوانده شدند.

در انتخابات دور اول (۳۱ اکتبر) هیچ یک از کاندیداها موفق به کسب اکثریت آراء نشد، هر چند پیشی گرفتن ایگور دودون سوسیالیست با کسب ۴۸.۵ درصد آراء، آنهم با یک اختلاف حدودا ۱۰ درصدی نسبت به رقیب اصلی اش مایا ساندو (از حزب راست میانه «اقدام و همبستگی») ، کفه ترازو را به نفع حامیان نزدیکی به مسکو سنگین تر کرده است.

آقای دودون موافق رابطه عمیق تر این جمهوری فقیر با کرملین است. (جمهوری سوسیالیستی مولداوی یکی از ۱۵ جمهوری تشکیل دهنده اتحاد جماهیر شوروی سابق بوده است.)؛ در حالیکه رقیبش، خانم ساندو حامی نزدیکی به غرب و عضویت در اتحادیه اروپاست.

در سال ۲۰۱۴ بود که ناپدید شدن بحث برانگیز بیش از یک میلیارد دلار از نظام بانکی این کشور موجب ناآرامی های گسترده و قطع امید شهروندان عمدتا فقیر مولداوی از دولت حاکم شد تا آنجا که تنها در عرض یکسال، ۶ نخست وزیر عوض شدند.

این برای نخستین بار طی ۲۰ سال گذشته است که رییس جمهور مولدوای با مراجعه مستقیم به آرای عمومی مشخص می شود. در پی بازنگری در قانون اساسی مولداوی (مارس ۲۰۱۶) و قدرت گرفتن پست ریاست جمهوری، انتخاب رییس جمهور که تا پیش از آن برعهده پارلمان بود، با مراجعه مستقیم به آرای عمومی صورت می گیرد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.