خبر فوری

پیروزی نامزد نزدیک به روسیه در انتخابات ریاست جمهوری بلغارستان

 نظرها
پیروزی نامزد نزدیک به روسیه در انتخابات ریاست جمهوری بلغارستان
اندازه متن Aa Aa

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری بلغارستان، روز یکشنبه با پیروزی رومن رادوف، نامزد حزب سوسیالیست این کشور بر رقیب انتخاباتی خود، تستکا چاتشوا از حزب حاکم پایان یافت.

آقای رادوف، ژنرال سابق ارتش که در دور دوم توانست ۶۰ درصد از آرا را به خود اختصاص دهد، در کارزار انتخاباتی نامزد نزدیک به روسیه شناخته می شد. او پس از اعلام نتایج، در کنفرانس مطبوعاتی گفت: «من می دانم که این تنها آغاز مهمترین ماموریت زندگی من است. تلاش برای بلغارستانی امن و مرفه. کشوری که در آن اتحاد باشد و نه نفرتها و کینه های قدیمی.»

تستکا چاتشوا نامزد شکست خورده از حزب محافطه کار در این انتخابات، نماینده حزب حاکم بلغارستان به رهبری بویکو بوریسف، نخست وزیر کنونی این کشور بود. در پی شکست این نامزد، نخست وزیر این کشور اعلام کرده است که طبق وعده قبلی از مقام خود کناره گیری خواهد کرد.

آقای بوریسف گفت: «حال می توانم اشتباهات خودمان را ببینم. ولی ما حزبی هستیم که از اشتباهات درس می گیریم. من به شدت تاکید می کنم من از حزبی آمده ام که همیشه با پوست و گوشت خود مردم را درک کرده ایم و در این انتخابات مردم به ما گفتند که یک جای کار ایراد دارد. آنها گفتند که شاید اولویت های شما درست باشند اما مسائل دیگری هم هست.»

نخست وزیر بلغارستان قرار است که در اولین جلسه پارلمان استعفای خود را تقدیم کند. این کناره گیری باعث انحلال پارلمان و در پی آن برگزاری انتخابات سراسری زودهنگام در این کشور خواهد شد.

رابطه بلغارستان با روسیه از مهمترین مسائل روز این کشور است که با به روی کار آمدن رئیس جمهور نزدیک به روسیه، پیش بینی می شود که روابط دو کشور در آینده گسترش خواهد یافت.

مشکلات اقتصادی چون تورم و بیکاری و نیز بحران پناهجویان از دیگر چالش های پیش روی دولت جدید است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.