خبر فوری
This content is not available in your region

شورای نگهبان: تعیین مصادیق رجل سیاسی با ماست، نیازی به ورود مجلس نیست

نظرها
شورای نگهبان: تعیین مصادیق رجل سیاسی با ماست، نیازی به ورود مجلس نیست
اندازه متن Aa Aa

سخنگوی شورای نگهبان گفت: طبق سیاست های کلی انتخابات، تعیین معیارهای «رجل سیاسی» با شورای نگهبان است و نیازی به مصوبه مجلس درباره این موضوع نیست.

براساس اصل ۱۱۵ قانون اساسی ایران، رئیس جمهور «باید از میان‏ رجال‏ مذهبی‏ و سیاسی» انتخاب شود و در سال‌های گذشته تعیین مصداق «رجل سیاسی» و امکان نامزدی زنان برای انتخابات ریاست جمهوری ایران مورد مناقشه بوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان درباره تعیین مصادیق «رجل سیاسی» برای انتخابات آتی ریاست جمهوری گفت: «جزء ۵ بند ۱۰ سیاست‌های کلی انتخابات یعنی تعیین معیارهای رجل سیاسی و مدیر و مدبر بودن بر عهده شورای نگهبان گذاشته شده است.»


عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان

علی خامنه‌ای رهبر ایران در ماه‌های گذشته سیاست‌های کلی انتخابات را به روسای سه قوه ابلاغ کرد. در بخشی از این ابلاغیه بر «تعریف و اعلام معیارها و شرایط لازم برای تشخیص رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزدهای ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان» تاکید شده است.

سخنگوی شورای نگهبان افزوده است که برای تعیین مصادیق «رجل سیاسی» «از مردم و صاحب‌ نظران درخواست شده دیدگاه‌های خود را برای شورا بفرستند. [سپس این موضوع] در صحن علنی شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت و هر آنچه تصویب شود برای انتشار عمومی هم اقدام خواهیم کرد.»

او در پاسخ به این سئوال که آیا مصادیق «رجل سیاسی» تا انتخابات ریاست جمهوری آتی مشخص خواهد شد یا نه گفت: «نمی‌دانم و نمی‌توانم وعده‌ای بدهم که خلاف آن انجام شود، اما تلاش‌مان این هست که این کار انجام گیرد.»


دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است ۲۹ اردیبهشت ۹۶ برگزار شود. در جمهوری اسلامی تاکنون صلاحیت هیچ زنی برای انتخابات ریاست جمهوری تایید نشده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.