خبر فوری
This content is not available in your region

ریتا باربرا، شهردار سابق والنسیا درگذشت

نظرها
euronews_icons_loading
ریتا باربرا، شهردار سابق والنسیا درگذشت
اندازه متن Aa Aa

ریتا باربرا، شهردار سابق شهر والنسیا سومین شهر بزرگ اسپانیا بر اثر سکته قلبی درگذشت. او که از اعضای برجسته حزب مردم بود، سال گذشته به دلیل درگیری در پرونده فساد مالی و اداری مجبور به استغفا از این حزب شد.

ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا و رهبر حزب مردم که پس از ماه ها بحران سیاسی در این کشور موفق به دریافت رای اعتماد از مجلس شد، در اظهار نظری در مورد خانم باربرا گفت: «ریتا باربرا تمام زندگی اش را برای والنسیا داد. او ۲۴ سال شهردار این شهر بود و در اکثر انتخابات با رای بالا انتخاب شده بود. او زندگی خود را برای حزب مردم صرف کرد.»

این سناتور ۶۸ ساله مجلس سنای اسپانیا از سوی دستگاه قضایی کشورش در موارد متعددی از اتهام فساد مالی تبرئه شده بود. با این حال، شماری از نزدیکان و اطرافیان وی برای اتهام های مشابه گناهکار شناخت شده بودند. با وجود احکام برائت دادگاه خانم باربرا اخیرا به اتهام دخیل بودن در یک پرونده پولشویی، بار دیگر به دادگاه احضار شد.

ریتا باربرا با وجود کنار گذاشته شدن از حزب حاکم مردم، به عنوان سناتور مستقل در پارلمان باقی ماند. بدلیل مصونیت سیاسی اعضای پارلمان، وی به طور غیر رسمی و برای ادای توضیحات به دادگاه حاضر شد.

ده ماه بن بست سیاسی اسپانیا پس از آن به وجود آمد که پای حزب محافظه کار مردم به چندین پرونده فساد باز شد و نظر برخی از رای دهندگان در انتخابات سال ۲۰۱۵ نسبت به این حزب برگشت. بنابراین آقای راخوی، اکثریت مطلق را در پارلمان از دست داد.

طی این مدت دو انتخابات در اسپانیا برگزار شد، اما هیچ کدام از احزاب نتوانستند اکثریت مورد نیاز برای تشکیل دولت را به دست بیاورند. نهایتا در ماه اکتبر امسال، ماریانو راخوی موفق شد تا رای اعتماد مجلس را کسب و بعنوان نخست وزیر سوگند یاد کند.