خبر فوری
This content is not available in your region

پوتین در فرانسه نیز وارد بحث و مناظرۀ نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری شد

نظرها
پوتین در فرانسه نیز وارد بحث و مناظرۀ نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری شد
اندازه متن Aa Aa

دو چهره اصلی و نهایی جناح راست میانه فرانسه پس از غلبه بر پنج کاندیدای دیگر در انتخابات درون حزبی برای تصاحب کرسی ریاست جمهوری فرانسه، آلن ژوپه و فرانسوا فیون، در مناظره تلویزیونی پنجشنبه شب رو در روی هم قرار گرفتند.

روسیه و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور، در عرصه سیاست خارجی از جمله محورهای مناظره این دو سیاستمدار محافظه کار فرانسه بود.

آلن ژوپه با اشاره به استقبال پوتین و کاخ کرملین از ریاست جمهوری احتمالی فرانسوا فیون گفت:«فکر می کنم این اولین بار در تاریخ انتخابات سیاسی فرانسه است که در آن رئیس جمهوری روسیه نامزد خود را برگزیده و این تا حدی مایه تعجب من است.»

فرانسوا فیون در پاسخ گفت:«آنچه من به سادگی خواهان آن هستم نشستن دور یک میز با روس ها بدون جلب موافقت آمریکایی هاست، تا با روس ها ارتباط ایجاد کنیم و اگر هم اعتمادسازی صورت نگرفت حداقل این امکان را داشته باشیم تا روسیه را به اروپا پیوند زنیم.»

رسانه های روسی رویکرد آقای فیون در قبال روسیه را متعادلتر و معتدلر از رویکرد آلن ژوپه ارزیابی می کنند.

دو نامزد حزب جمهوریخواه در خصوص اشتغالزایی، مالیات، اقتصاد و انجام اصلاحات در فرانسه برنامه های کم و بیش مشابهی دارند.

فرانسوا فیون در این مناظره گفت که «می توان در طول پنج سال اشتغالزایی را حل کرد و به همسایگانمان نزدیکتر شد و در طول ده سال می توانیم همانند گذشته قدرت اول اروپا باشیم.»

آلن ژوپه اما گفت:«فرانسه به رئیس جمهوری قدرتمند نیاز دارد، رئیس جمهوری که در درجه اول بتواند تصمیم به اجرای اصلاحات بگیرد، اصلاحاتی جسورانه، سریع و معتبر؛ اصلاحاتی که در عین حال شدید و سخت نباشند.»

دور دوم و نهایی انتخابات درون حزبی جناح راست میانه فرانسه یکشنبه ۲۷ نوامبر (هفتم آذر) برگزار می شود و یکی از این دو سیاستمدار نامزد رسمی حزب جمهوریخواه فرانسه برای تصاحب کرسی ریاست جمهوری در کاخ الیزه می شود.

انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در ۲۳ آوریل سال ۲۰۱۷ میلادی و در صورت کشیده شدن به دور دوم در ۷ ماه مه برگزار خواهد شد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.