وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

بپه گریلو: تنها چیز دموکراتیک در ایتالیا فساد است چون در تمام سطوح وجود دارد

 نظرها
بپه گریلو: تنها چیز دموکراتیک در ایتالیا فساد است چون در تمام سطوح وجود دارد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

هزاران نفر از هواداران جنبش پنج ستاره به رهبری بپه گریلو روز شنبه علیه اصلاح قانون اساسی ایتالیا در رم، پایتخت این کشور تظاهرات کردند.

پیشنهاد اصلاح قانون اساسی توسط دولت ماتئو رنتزی، نخست وزیر ایتالیا ارائه شده و قرار است یکشنبه آینده به همه پرسی گذاشته شود.

آقای گریلو در جمع هوادارنش گفت: «همه ما می دانیم که باید تغییراتی در قانون اساسی ایحاد کرد، اما نباید شانس تغییر را از مردم گرفت. اصلاحات باید توسط پارلمان منتخب مردم پیشنهاد شود. تنها چیز دموکراتیک در این مملکت فساد است، دموکراتیک است چون در تمام سطوح وجود دارد.»

همزمان نخست وزیر ایتالیا نیز روز شنبه در جمع هوادارانش در شهر جنوا حاضر شد و از اصلاح قانون اساسی حمایت کرد. او گفت: «در سالهای اخیر ایتالیا تلاش کرد اصلاحات انجام دهد اما موفق نشد. اکنون ما باید این کار را به انجام برسانیم. دولت های قبلی فکر می کنند ما نمی توانیم این کار را انجام دهیم. مردم ایتالیا تصمیم خواهند گرفت. امیدواریم این کار انجام شود.»

یکی از مهمترین موارد اصلاح قانون اساسی تغییر در ترکیب مجلس سنا و کاهش قدرت آن است در مقابل نفوذ مجلس نمایندگان افزایش خواهد یافت.