خبر فوری

دم و بازدمِ روشنی در شمال ایالت نیویورک

دم و بازدمِ روشنی در شمال ایالت نیویورک
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

وقتی خورشید غروب می کند، پنجره تعدادی از خانه ها در شهرهای شمالی ایالت نیویورک شروع به درخشیدن می کنند. پروژه هنری «روشنیِ دَم و باز دَم» که با بودجه عظیمی نزدیک به یک میلیون دلار راه اندازی شده، حاصل خلاقیت آدام فرلینِ هنرمند و باربارا نلسونِ معمار است.

لامپهای ال ای دی که در چهارچوبی پشت پنجره های خانه چیده می شوند با ضرباهنگی ملایم، شبیه نفس کشیدن آدمی روشن و خاموش می شوند. آدام فرلین درباره کار خود می گوید: «یکی از بخشهای هیجان انگیز این کار، شنیدن نخستین واکنش مردم به آن از زبان خودشان است. خیلی ها فکر می کردند ساختمان دارد منفجر می شود، مشکل برقی دارد یا جن زده شده است.»

هدف این طرح افزایش آگاهی مردم نسبت به شمار خانه های خالی در شهرهایی نظیر آلبانی، شِنِکتادی و تروی (در ایالت نیویورک) است. برای اجرای این طرح، از نزدیک دویست خانه که عموما در محلات فقیر نشین واقع اند استفاده شده است.

جری فورد که به شکل داوطلبانه در اجرای این پروژه شرکت داشته می گوید: «شما بناهایی متروک می بینید. اما اینها نماد خانواده و اجتماع متروک است. اینها نشانه آغاز فروریختن یک جامعه است.»

گرچه برخی می گویند می شد پول این کار را به شکل مفیدتری هزینه کرد اما بسیاری از همسایگان معتقدند که این نورها، نوعی خوشآمدگویی است و امیدوارند این پروژه گامی برای جبران سالهای بی توجهی به این مناطق باشد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.