وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

توافق ترکیه و روسیه در مورد ضرورت آتش بس در سوریه

 نظرها
توافق ترکیه و روسیه در مورد ضرورت آتش بس در سوریه
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

روسیه و ترکیه، درباره لزوم برقراری آتش بس در سوریه به توافق رسیدند اما این توافق، به معنی کنار گذاشتن اختلاف عمیق میان این دوکشور نیست.

حامیان دو طرف متخاصم جنگ سوریه روز پنجشنبه پس از ملاقات با یکدیگر اعلام کردند آتش بس و کمک های انساندوستانه به مردم جنگ زده و آوارگان جنگی ضرورت امروز است.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه گفت: «دیدگاه رییس جمهوری و ما درباره اسد روشن است. ما می دانیم که اسد مسئول مرگ ششصد هزار نفر است. درعین حال که با روسیه در مورد اسد اختلاف نظر داریم که طبیعی است، ولی به طور کلی بر سر آتش بس و کمک های انساندوستانه و راه حل سیاسی با روسیه توافق داریم.»

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در جمع خبرنگاران درمورد کشته و زخمی شدن سربازان ترک در هفته گذشته در شمال سوریه گفت: «کاملاً روشن است که نه روسیه و نه جمهوری عربی سوریه یا نیروی هوایی آن به این حادثه ارتباطی ندارند.»

علیرغم گفتگوهای صلح در سطح وزرا، نه شورشیان و نه مقامات روسیه و سوریه از مواضع خود عقب ننشسته اند و جنگ و آوارگی در میدان ادامه دارد.

شورشیان روز چهارشنبه اعلام کردند که مناطق تحت کنترل خود در شرق حلب را تخلیه نمی کنند و به جنگ ادامه می دهند. از سوی دیگر مقامات روسیه هم ضمن توافق با آتش بس تاکید کردند عملیات آزادسازی شرق حلب تا پیروزی بر مخالفان ادامه می یابد.