خبر فوری

همه پرسی در ایتالیا؛ نظرسنجی ها از پیشتازی مخالفان خبر می دهند

 نظرها
همه پرسی در ایتالیا؛ نظرسنجی ها از پیشتازی مخالفان خبر می دهند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

میلیون ها ایتالیایی روز یکشنبه در همه پرسی اعلام شده از سوی ماتئو رنتسی، نخست وزیر این کشور در مورد تغییرات در قانون اساسی ایتالیا شرکت کردند.

این همه پرسی طی هفته های گذشته با مخالفت هایی از سوی معترضان به برنامه های سیاسی و اقتصادی دولت ایتالیا مواجه شده بود.

ماتئو رنتسی که برای موفقیت این همه پرسی طی روزهای پیش از آن تلاش بسیاری کرده و به مناطق مختلف ایتالیا سفر کرده بود، اعلام کرده است در صورتیکه این همه پرسی با شکست روبرو شود، از نخست وزیری ایتالیا کناره گیری خواهد کرد.

حوزه های رای گیری در ساعت ۲۳ بوقت محلی به کار خود پایان دادند و قرار است نتایج اولیۀ این همه پرسی پس از نیمه شب اعلام شود. طبق نظرسنجی هایی که توسط موسسات و رسانه های ایتالیایی صورت گرفته، نزدیک به ۵۸ درصد از رای دهندگان به این همه پرسی رای منفی داده اند و ۴۲ درصد نیز با آن موافق هستند.

در صورتیکه کارزار پاسخ نه به این همه پرسی پیروز شود، انتخابات زودهنگام باید در این کشور برگزار شود و پارلمان تا پیش از برگزاری این انتخابات منحل نخواهد شد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.