وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

ادامه مذاکرات آمریکا و روسیه بر سر راهی برای خروج مخالفان مسلح از حلب

 نظرها
ادامه مذاکرات آمریکا و روسیه بر سر راهی برای خروج مخالفان مسلح از حلب
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

وزیران خارجه آمریکا و روسیه در ژنو در حال مذاکره بر سر راهی برای خروج مخالفان مسلح از حلب هستند. از یک سو مخالفان می گویند پیشنهادی از سوی آمریکا دریافت کرده اند که امنیت خروج آنها از حلب را به همراه دیگر شهروندان تضمین می کند. از سوی دیگر مسکو هرگونه توافقی با آمریکا در این زمینه را رد کرده است. در همین حال دمشق هنوز درباره این توافق اظهار نظر نکرده است.

در صورت رسیدن به چنین توافقی، بشار اسد و ائتلاف نظامی حامی او یعنی روسیه، ایران و شبه نظامیان شیعه لبنان به بزرگترین پیروزی خود طی چهار سال جنگ داخلی علیه گروه های مسلح مخالف دست خواهند یافت. این پیروزی بهایی سنگین و جبران نشدنی داشته چرا که از حلب، دومین شهر سوریه ویرانه ای بیش باقی نمانده است.

در این صورت مخالفان مسلح احتمالا طی ۴۸ سال و تحت نظارت سازمان ملل متحد حلب را ترک می کنند. پیکارجویان جبهه فتح شام احتمالا راهی ادلیب خواهند شد و گروه های دیگر احتمالا روانه شمال سوریه، نزدیکی مرز ترکیه خواهند شد و یا راه سومی را در پیش خواهند گرفت.