خبر فوری

بازداشت بیش از دویست تن در ترکیه به ظن وابستگی به حزب کارگران کردستان

 نظرها
بازداشت بیش از دویست تن در ترکیه به ظن وابستگی به حزب کارگران کردستان
اندازه متن Aa Aa

وزارت کشور ترکیه از بازداشت ۲۳۵ تن در یازده شهر به ظن وابستگی به حزب کارگران کردستان، پ ک ک خبر داد.

موج اخیر بازداشت ها دو روز پس از انفجارهای مرگبار استانبول روی می دهد که ۴۴ کشته و ۱۵۰ زخمی برجای گذاشت. دولت ترکیه این انفجارها را به پ ک ک نسبت داده است.

نزدیک به ۲۰۰ تن از بازداشت شدگان از اعضای حزب دموکراتیک خلق، حزب اصلی نزدیک به کردها هستند.

رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه طی نطقی آشکارا بر مقابله با عاملان این انفجارها تاکید کرد و گفت: «در استفاده از قدرت تان برای مقابله با تروریسم تردید نکنید. از حقوق و اختیارات تان استفاده کنید. اگر نسبت به ظالمی بخشش و ترحم کنید به مظلوم ظلم کرده اید. هرگز به ظالم رحم نکنید.»

مراسم تشیع قربانیان این حادثه روز دوشنبه نیز ادامه داشت. شماری از مقامات ترکیه از جمله رییس جمهوری هم در مراسم تشیع یکی از ۳۶ پلیس کشته شده در جریان انفجارهای دو روز پیش شرکت کردند.

در حالی که یک گروه جدایی طلب کرد موسوم به «عقابهای آزادی کردستان» مسئولیت انفجارهای اخیر را بر عهده گرفته به نظر می رسد رییس جمهوری ترکیه از این حادثه بعنوان فرصتی برای اعمال فشار بیشتر بر حزب دموکراتیک خلق و سرکوب آن استفاده می کند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.