وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

تعویق تخلیه شرق حلب؛ آغاز مجدد درگیری ها میان نیروهای دولتی و مخالفان مسلح

 نظرها
تعویق تخلیه شرق حلب؛ آغاز مجدد درگیری ها میان نیروهای دولتی و مخالفان مسلح
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

بر اساس تازه ترین خبرها، درگیری میان جنگجویان مسلح مستقر در شرق حلب و نیروهای دولتی سوریه صبح روز چهارشنبه از سر گرفته شده است. منابع روسی می گویند که شورشیان آغاز کننده درگیری های صبح چهارشنبه بوده اند و نیروهای دولتی به آنها پاسخ داده اند. بر اساس توافق روز سه شنبه قرار بود مخالفان مسلح سوار بر بیست اتوبوس از شرق حلب خارج شوند که این انتقال به تعویق افتاد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه و به نقل از منابع نزدیک به جنگجویان مسلح شرق حلب، «تحمیل شرایط جدید» از سوی دولت و متحدانش بویژه طرف ایرانی باعث توقف خروج شورشیان از شرق حلب شده است.


دولت بشار اسد با افزایش تعداد افرادی که قرار است شرق حلب را تخلیه کنند مخالفت کرده است. همچنین دولت خواستار لیستی از افرادی است که از شرق حلب خارج می شوند تا اطمینان حاصل کند هیچ گروگان یا زندانی حامی دولت در میان آنها نباشد. همچنین شورشیان گفته اند که دولت سعی دارد مسئله خروج از شرق حلب را با رفع محاصره دو روستای فوآ و کفرایا در استان ادلب در شمال غرب سوریه از سوی شورشیان معامله کند.

روز چهارشنبه همچنین ترکیه رژیم اسد را متهم کرد که مانع اجرای توافق آتش بس و تخلیه شرق حلب شده است.

توافق آتش بس و تخلیه بخش شرقی حلب با میانجیگری روسیه متحد قدرتمند بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و ترکیه صورت گرفته است که با درگیری های صبح روز چهارشنبه سرنوشت آن مبهم است. ناظران بین المللی نگران کشتار وسیع در بخش شرقی حلب هستند.