خبر فوری

سنای ایتالیا به دولت پائولو جنتیلونی رای اعتماد داد

 نظرها
سنای ایتالیا به دولت پائولو جنتیلونی رای اعتماد داد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

پس از آنکه نمایندگان مجلس ایتالیا به دولت پائولو جنتیلونی رای اعتماد دادند، روز چهارشنبه نیز نمایندگان سنای این کشور رویه ای مشابه اتخاذ کردند.

۳۰۸ سناتور در رای گیری شرکت داشتند، دولت جنتیلونی ۱۶۹ رای اعتماد و ۹۹ رای عدم اعتماد در سنا کسب کرد. عده ای از سناتورهای اپوزیسیون از جمله نمایندگان حزب ۵ ستاره، در ابتدا رای گیری را بایکوت کردند. اما در نهایت در آن شرکت کرده و رای عدم اعتماد دادند.

نخست وزیر جدید ایتالیا طی سخنانی در صحن مجلس سنای این کشور از اعضای اپوزیسیون خواست تا به اکثریت پارلمان احترام بگذارند، قواعد آنرا محترم شمرده و در جلسات آن مطابق اصول قانون اساسی شرکت کنند.

دوره نخست وزیری در ایتالیا ۵ ساله است. ماتئو رنتزی در پایان چهارمین سال برای ایجاد اصلاحات در قانون اساسی کشور همه پرسی برگزار کرد. وی پس از رای منفی مردم به این رفراندوم از پست خود استعفا داد.

اکنون نخست وزیر جدید یک سال پیش روی خود دارد تا اقدامات رنتزی را تکمیل کند. با این وجود خبرگزاریها برگزاری انتخابات پیش از موعد مجلس را مردود نمی دانند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.