خبر فوری

نبض تجارت: مرروی بر مهمترین تصمیمات پرنفوذترین بانکهای مرکزی دنیا

 نظرها
نبض تجارت: مرروی بر مهمترین تصمیمات پرنفوذترین بانکهای مرکزی دنیا
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

در سال ۲۰۱۶ مردم آمریکا با انتخاب رییس جمهور جدید خود دنیا را شگفت زده کردند. بدین ترتیب یک تاجر بدون تجربه و سابقه سیاسی مستقیما وارد کاخ سفید شد.

چند هفته پیش ازاینکه دونالد ترامپ بعنوان رییس جمهور رسما کار خود را آغاز کند، بانک مرکزی آمریکا در آخرین نشست سال نرخ بهره خود را افزایش داد.

اما در سوی دیگر اقیانوس آتلانتیک بانک مرکزی اروپا سیاستهای پولی حمایتی خود را تغییر نداد.

رشد اقتصادی حوزه پولی یورو بین ماههای ژوئیه تا سپتامبر ۰.۳ درصد بوده و در بازه زمانی یک ساله نیز به رقم ۱.۷ درصد رسیده است.

اما مهمترین نگرانی بانک مرکزی اروپا رشد اقتصادی نیست بلکه تحول نرخ تورم است. هدف این نهاد رسیدن به نرخ تورم ۲ درصدی در حوزه پولی یورو است.

در نهایت پس از آنکه مردم بریتانیا با شرکت در همه پرسی به خروج کشورشان از اتحادیه اروپا رای دادند، مارک کارنی رییس بانک مرکزی بریتانیا با تدوین برنامه ای نسبت به احیا و تقویت اوضاع اقتصادی کشور اقدام کرد.

برای بانک مرکزی یک ماهی زمان لازم بود تا با اتخاذ یک سری از تدابیر از سقوط اقتصاد کشور به رکود پس از برکسیت جلوگیری کند.

این نهاد نرخ بهره خود را کاهش داد و به ۰.۲۵ درصد رساند. همچنین برنامه تسهیل کمی بانک مرکزی نیز گسترش یافت.

دو ماه بعد بانک مرکزی بریتانیا این موضوع را پذیرفت که سیاستگذارانش بیش از حد نسبت به تبعات همه پرسی بدبین بوده اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.