خبر فوری
This content is not available in your region

حزب جدید کره جنوبی بدنبال ریاست جمهوری بان کی مون

نظرها
حزب جدید کره جنوبی بدنبال ریاست جمهوری بان کی مون
اندازه متن Aa Aa

دادگاه قانون اساسی کره جنوبی صبح روز سه شنبه دومین جلسه بررسی پرونده پارک گون-هه، رئیس جمهوری این کشور را که بطور موقت از کار برکنار شده است، برگزار کرد.

گزارش می رسد به دلیل اختلاف میان وکلای رئیس جمهور و اعضای دادگاه، این جلسه بدون نتیجه به پایان رسید و ادامه روند آن به جلسه بعد موکول شد.

استیضاح و رای عدم اعتماد به رئیس جمهوری کره جنوبی در پارلمان، پس از بالا گرفتن اعتراضها به دلیل سوء استفاده یکی از نزدیکان او به نام «چوی سون سیل» از قدرت انجام شد و اکنون نخست وزیر وظایف ریاست جمهوری را برعهده دارد.

در صورت تایید استیضاح رئیس جمهور در دادگاه قانون اساسی، پارک گون-هه از ریاست جمهوری کره جنوبی برکنار خواهد شد و نخست وزیر شصت روز فرصت دارد انتخابات ریاست جمهوری را برگزار کند.

از سوی دیگر، ۲۹ نفر از اعضای حزب سائنوری، حزب حاکم کره جنوبی، با کناره گیری از این حزب اعلام کردند به دنبال تشکیل حزبی جدید هستند تا برای انتخابات آتی ریاست جمهوری آماده شوند.

یکی از این نمایندگان در کنفرانسی خبری گفت: «کسانی که به پارک وفادار بودند، ارزشهای واقعی محافظه کاری را فراموش کردند و در نتیجه اعتماد مردم را از دست دادند. وفاداری آنها به رئیس جمهوری و بی توجهی به صدای مردم و حقیقت، به چوی سون سیل اجازه داد که در امور دولت دخالت کند.»

این نمایندگان امیدوارند که بان کی مون، دبیر کل سابق سازمان ملل متحد، نامزد این حزب برای انتخابات ریاست جمهوری آینده شود.

بان کی مونِ ۷۲ ساله که از ابتدای سال جدید میلادی به کشورش بازخواهد گشت، برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ابراز تمایل نکرده و تنها گفته است که می خواهد پس از پایان ماموریت ده ساله اش در سازمان ملل، خود را وقف کشورش کند.

نتایج یک نظرسنجی در کره جنوبی نشان می دهد که در حال حاضر بان کی مون با کسب ۲۳.۳ درصد، محبوب تر از رهبر حزب لیبرال دموکرات است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.