خبر فوری
This content is not available in your region

حضور نخست وزیر ژاپن پس از هفت دهه در پرل هاربر

نظرها
euronews_icons_loading
حضور نخست وزیر ژاپن پس از هفت دهه در پرل هاربر
اندازه متن Aa Aa

شینزو آبه نخست وزیر ژاپن به جزیره هاوایی و مرکز آن شهر هانولولو رفت. این اولین سفر یک نخست وزیر ژاپنی پس از ۷۵ سال به این جزیره آمریکایی است.

در هفتم دسامبر سال ۱۹۴۱ جنگنده های ژاپنی پایگاه نظامی ارتش آمریکا، پرل هاربر، در این جزیره را بمباران کردند و به این تریب آمریکا هم در کنار ارتش متفقین وارد جنگ جهانی دوم شد.

قرار است آقای آبه در این جزیره با باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده دیدارکند. نخست وزیر ژاپن در سخنانی که دراین جزیره ایراد کرد گفت حضورش در پرل هاربر تاکیدی بر صلح و آشتی ژاپن با جهان است.

البته سفر شینزو آبه به هاوایی با واکنش دولت چین همراه شد. سخنگوی وزارت خارجه چین در اینباره گفت: «رفتن به پرل هاربر و دیدار با مقامات آمریکایی کار خیرخواهانه ای است اما نباید فراموش کرد اگر ژاپنی ها می خواهند نگاه تاریخی در منطقه را تغییر دهند باید ابتدا از همسایگان آسیایی پوزش بخواهند.»

حمله جنگنده های ژاپنی به پرل هاربر در سال ۱۹۴۱ تنها دو ساعت بطول انجامید اما بیشتر از ۲۴۰۰ قربانی گرفت.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.